Gündem Haberleri

  RTÜK Başkanı: Televizyonlar önce Türkçe yayın yapsın

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kürtçe yayınlar RTÜK'ün gündeminde

  Kürtçe yayın tartışmaları sürerken "Kürtçe her türlü yayını" yasaklayan RTÜK, yarınki toplantısında Kürtçe müzik yayını yapan kuruluşların durumlarını ele alacak.

  Üst Kurul, yarın yapacağı toplantıda İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı'nın Kürtçe yayınlara ilişkin raporlarını değerlendirecek. 3984 Sayılı RTÜK Kanunu'nun 4. maddesinin "yayınların dilinin Türkçe olmasına" ilişkin 't' bendine göre hukukçulardan görüş alarak "Kürtçe her türlü yayını" yasaklayan Üst Kurul, Kürtçe müzik yayını yapan yedi yayın kuruluşunun durumunu ele alacak.

  RTÜK, yarın yapacağı toplantıda, parçalarının içinde herhangi bir ihlal olmamasına rağmen Kürtçe müzik yayını yaptıkları gerekçesiyle Diyarbakır'da yayın yapan Söz TV, Kanal 21, ART TV, Can TV, Metro TV, Muş'ta yayın yapan Muş'un Sesi FM ve Ankara'da kablolu ve yerel yayın yapan MMC TV'nin söz konusu yayınını değerlendirecek.

  RTÜK'ün Kürtçe her türlü yayın için bir ceza verdiği ancak yayının içeriğinde de bölücü bir nitelik bulunduğu takdirde ikinci bir ceza daha uyguladığı bildirildi. RTÜK, daha önce toplanarak 3984 Sayılı RTÜK Yasası'nın 4. maddesi gereği Kürtçe her türlü yayını yasaklamıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı