Gündem Haberleri

  RTÜK Başkanı Akman iddiaları yanıtladı

  A.A
  14.07.2009 - 16:53 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, Almanya'da kendisiyle ilgili “sınır dışı etme, oturum yasağı, ülkeye giriş yasağı olmadığını ve böyle bir karar da alınmadığını” bildirdi.

  Akman, yaptığı yazılı açıklamada bugün bir gazetede yer alan kendisiyle ilgili haberin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

  Gazetenin 5 Eylül 2008 tarihli sayısında da kendisinin Almanya'ya girişinin yasaklandığı konusunda iddiada bulunulduğunu belirten Akman, bu konuda avukatının araştırma yaptığını ve gazetede yayımlanan iddianın doğru olup olmadığının Alman makamlarına sorulduğunu bildirdi.

  Akman, açıklamasında şunları kaydetti:
  “Maın-Taunus-Kreıs Kaymakamlığı Yabancılar Dairesince avukatıma mail olarak gönderilen cevapta, avukatımın 05 Eylül 2008 tarihli başvuru yazısı ilgi tutularak 'oturum yasasının 11. maddesi gereği sadece sınır dışı etme, oturum yasağı veya geri göndermeden kaynaklanan ülkeye giriş yasağı yoktur ve kararı da alınmamıştır' denilmiştir. Bu habere ilişkin olarak Alman makamlarının verdiği cevap oldukça açıktır, hakkımda sınır dışı etme, oturum yasağı, ülkeye giriş yasağı yoktur ve böyle bir karar da alınmamıştır. Yani Hürriyet gazetesinin 5 Eylül 2008 tarihli haberi Alman makamları tarafından yalanlanmıştır.”

  MAİLLE İLETİLEN BELGE

  “Kendisine maille iletilen belgeyi tahrif etmediğini” bildiren Akman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
  “Gazetenin 5 Eylül 2008 tarihli haberindeki iddialarla ilgili olmayan bölümü avukatımın adres bilgilerini ve şahsi bir bilgiyi içerdiği için kamuoyu ile paylaşmamayı uygun gördüm. Bu mailin kamuoyu ile paylaşmadığım bu bölümde ise 'müvekkilinize karşı görülmekte olan ceza davasından dolayı giriş değerlendirme (giriş mülahaza) kaydı bulunmaktadır bu ise Almanya'ya girişte görülen ceza davası durumunu verecekleri kararda dikkate alacakları anlamını taşır' ifadesi yer almaktadır.

  Aslında bu paragrafın içeriği de Hürriyet Gazetesi'nin 5 Eylül 2008 tarihli iddiasını yalanlamaktadır. Bu paragrafta Almanya'ya giriş ve çıkışıma ilişkin bir yasak olmamakla beraber bu hususta karar verilirken belirtilen hususu dikkate alacakları bildirilmiştir.”

  Zahid Akman, “bu belgenin içeriğinin gazetenin iddialarını tümüyle yalanladığını” savundu.

  TEKZİP KARARI

  “Hakkındaki maili tahrif ederek mahkemeye sunduğu ve tekzip kararı aldığı iddiasına” yönelik olarak da Akman, Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2008/1229 tekzip kararının gerekçesinde kendisiyle ilgili bu mailden hiç bahsedilmediğini bildirdi.

  Akman'ın açıklaması şöyle:
  “Tekzip kararının gerekçesinde '05.09.2008 tarihli Hürriyet Gazetesi'nin 1. sayfasında ana başlıkla büyük puntolarla 'Almanya'ya girişi yasak' başlığıyla başlayan haberde Zahid Akman'ın resmi de konulmak suretiyle Almanya'ya giriş yasağı konduğu ortaya çıktı. 'Akman mali suçtan dolayı 5 yıl Almanya'ya giremeyecek' diye devam eden haberde Alman resmi makamlarından bu konuda resmi bir bilgi alamadıklarını belirtmiş iseler de yazının başlığıyla gerçekte böyle bir yasağın konduğu algılanacak şekilde haber yapıldığı, bunun da resmi bir kayda dayandırılamadığı, dolayısıyla kişinin haklarını ihlal eder nitelikte, rencide eder nitelikte olduğu anlaşılmış olmakla talebin kabulünü gerektirmiş olup 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 14. maddesi uyarınca talebin kabulüne karar verilmiştir.' denilmektedir.
  Yani mahkeme söz konusu habere ilişkin tekzip kararını, Hürriyet Gazetesi'nin hakkımda böyle bir yasağın konduğu algılanacak şekilde haber yaptığı ancak bu iddiasını resmi bir kayda dayandırılamadığı için vermiştir. Hürriyet Gazetesi tekzibe konu haberinde hem Almanya'ya 5 yıl girişimin yasak olduğunu iddia etmiş hem de Alman resmi makamlarından bu konuda resmi bir bilgi alamadıklarını bildirmiştir. Mahkeme bu çelişki sebebi ile haberi hukuka ve gerçeğe aykırı bulmuştur.

  Alman resmi makamlarından bu konuda bir bilgi almadıkları halde mesnetsiz ve hakkımdaki gerçeğe aykırı bu iddiaları manşete taşıdığı için aleyhine tekzip kararı verilen Hürriyet Gazetesi hala yalan haber yaptığı gerçeğini saklamak ve kamuoyunu yanıltmak için iftiralarına devam etmektedir. İddialara ilişkin gerçekler açıkladığım gibi olup takdiri kamuoyuna bırakıyorum.”

  Bu arada, RTÜK Üst Kurulu'nun 17 Temmuz 2007'deki toplantısında RTÜK Başkanı seçilen Akman'ın görev süresi 17 Temmuz Cuma günü dolacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı