Gündem Haberleri

  RTÜK artık uydudan denetleyecek

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki yayınların tümünü denetleyemeyen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bütün yayınları izlemek üzere harekete geçti. Üst kurul, Türkiye'deki bütün radyo ve televizyon yayınlarının uydu aracılığıyla izlenebileceği bir sistemi yurtdışından satın almaya hazırlanıyor.

  RTÜK'ün İçişleri Bakanlığı ile ortaklaşa gerçekleştireceği proje sayesinde, 260 televizyon ve 1200 radyonun bütün yayınları, eşzamanlı olarak Ankara'dan izlenip kaydedilebilecek.

  RTÜK Başkanı Nuri Kayış, yurtdışından bütün televizyon ve radyo yayınlarının uydular aracılığıyla eşzamanlı olarak izlenip kaydedilebileceği sistem için 12 trilyon 700 milyar liralık bütçe ayırdıklarını kaydetti.

  RTÜK'ün şu anki imkanlarıyla 27 televizyon ile 55 radyonun yayınlarını izleyebildiğini anlatan Kayış, bu sistem uygulamaya girdiğinde RTÜK'ün 1200 radyo ve 260 televizyonun bütün yayınlarını Ankara'dan izleyip kaydedebileceğini belirtti.

  Projenin teknik kısmını İçişleri Bakanlığı'nın üstlendiğini anlatan Kayış, bu yayınlardan İçişleri Bakanlığı'nın da yararlanacağını söyledi.

  Kayış'ın verdiği bilgiye göre RTÜK, Ankara'da 22 ulusal ve kablolu televizyon ile 8 radyonun yayınlarını sürekli izliyor. RTÜK İstanbul Bölge Müdürlüğü 18 radyonun yayınlarını sürekli izlerken, İzmir bölge müdürlüğünde ise 5 bölgesel ve yerel televizyon ile 29 radyonun yayınları sürekli izlenerek kaydediliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı