Gündem Haberleri

  RP'nin suçu belli değil

  Hürriyet Haber
  21.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, partisinin kapatılmasını önlemek için destek arayışları sürüyor. Dün yabancı basın mensuplarına öğle yemeği veren Erbakan, demokrasilerde parti kapatmak diye bir uygulamanın sözkonusu olmadığını öne sürerek, ''Parti, milletin bir parçasıdır. Kapatırsanız ne olur? Ertesi gün yeni bir isimle yeniden kurulur, hiçbir oyu da başka partiye gitmeden'' dedi.

  Çırağan Sarayı'nda iki saat kadar süren yemeğin ardından düzenlediği basın toplasında Anayasa Mahkemesi'nde görülecek RP'nin kapatılma davasına ilişkin görüşlerini açıklayan Erbakan, Refahyol hükümeti için 20 Mayıs'ta verilen gensoruda, ''laikliğe aykırı hareket ediliyor'' şeklinde bir ithamın yer aldığını, ancak Meclis'in bunu reddettiğini, 21 Mayıs'ta da Anayasa Mahkemesi'ne verilen bir dilekçeyle partisinin kapatılmasının istendiğini söyledi. Erbakan, Türk hukuk sistemine göre, Meclis'in reddettiği bir konuda yargı organının yeni bir denetim yapmasının söz konusu olamayacağını iddia etti.

  DELİL YOK

  Türkiye'de parti kapatmak diye bir uygulamanın olmadığını da öne süren RP Lideri, ''RP'nin (laik harekete karşı terörist bir hareketi yürüttüğü) iddia edilmektedir, delil yok... Savcı'nın 80 sayfalık mütalaasında 20 gazete makalesi var, kupürler kesmiş'' diye konuştu. 60 uzmanın davaya ilişkin bir ''ön savunma'' hazırladıklarını, ancak Başsavcı'nın esas hakkındaki mütalaasını bundan bir gün önce verdiğini ifade eden Erbakan, bunun üzerine de 5 bin sayfalık ekten oluşan 500 sayfalık ''esas savunma''yı hazırladıklarını söyledi. Batı'da 50 yıldan beri hiçbir siyasi partinin kapatılmadığını ifade eden Erbakan, şöyle devam etti:

  ''Çünkü, demokrasilerde parti kapatmak diye bir şey yoktur. Parti, milletin bir parçasıdır. Türkiye'nin üçte birini yok mu sayacaksınız. Kapatırsanız ne olur? Ertesi gün yeni bir isimle yeniden kurulur, hiçbir oyu da başka partiye gitmeden. Üyelerinin faaliyetlerinden dolayı parti kapatılamaz. ''

  SUSURLUK YANITI

  RP Genel Başkanı, bu tür davalarda iddianın ispatının istediğini kaydederek, ''Suç, kanunla tarif edilir. Halbuki bu iddianamede RP'nin suçu belli değil, tarif yok. Çiğnenmiş bir kanun maddesi yok. Onun için, hemen reddedimesi gerekir'' dedi. Partisinin kapatılma ihtimalinin milyonda birden az olduğunu öne süren Erbakan, ''Anayasa Mahkemesi üyeleri değerli hukukçulardır, en kısa zamanda bu başvuruyu kesinlikle reddedeceklerdir'' diye konuştu. Yabancı ülkelerden para aldıkları suçlamalarını reddeden Erbakan, Susurluk konusundaki bir soruyu ''Susurluk konusunda gürültü kopartanlar, şimdi hiçbir şey yapmıyorlar. Bir adım mesafe almış değiller'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı