Gündem Haberleri

  RP'li Bekir, Bekir'i yaktı

  Kadir ERCAN / ANKARA
  18.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe ile Mimar Sinan İlçesi Belediye Başkanı Bekir Yıldız, RP'li eski Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ile adı karıştırılınca havaalanında 4.5 saat gözaltında tutuldular. Ankara DGM Başsavcılığı, Karatepe ile Yıldız hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulması için mahkemeye talepte bulundu. Mahkeme, Karatepe ve Yıldız hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmasına gerek görmedi. Ancak DGM, ‘Kudüs Gecesi’ davasında hapis cezasına çarptırılan Sincan eski Belediye Başkanı Bekir Yıldız’ın ise yurtdışına çıkışlarına yasak getirilmesine karar verdi.

  Ankara Esenboğa Havalimanı'nda polis dün sabah ‘‘RP'li Başkanlar yurtdışına mı kaçıyor?’’ endişesi yaşarken, adaş olan iki belediye başkanını da birbirine karıştırdı. ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılan RP'li Kayseri Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, dün Frankfurt'a gitmek isterken gözaltına alındı. Karatepe ile Almanya'ya gidecek olan Kayseri Mimar Sinan İlçesi Belediye Başkanı Bekir Yıldız da ‘Hizbullah örgütüne yardım etmek’ ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten’ toplam 4 yıl 7 ay hapis cezasına mahkum olan RP'li eski Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ile karıştırılınca aynı akıbete uğradı.Emniyet'i hareketlendiren olaylar Karatepe ve Yıldız'ın dün sabah 10.25'te Esenboğa Havalimanı'ndan THY'nin Frankfurt'a giden uçağına binmek istemesiyle başladı. Karatepe ve Yıldız, pasaport kontrolü sırasında isimleri bilgisayara girilip, kimlikleri öğrenilince polis tarafından ‘kaçma şüphesi’ ile gözaltına alındı. Yıldız, kendisinin Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ile ilgisinin olmadığını kanıtlayınca hemen serbest bırakıldı. Yıldız, tek başına Almanya'ya gitmeyeceğini belirterek, Karatepe'nin durumunun ne olacağını beklemek istedi. Bu arada polis durumu Ankara DGM Başsavcılığı'na bildirdi ve Yıldız ile Karatepe hakkında yurtdışına çıkış yasağı olup olmadığını sordu. DGM Başsavcılığı ise hemen Ankara 2 Nolu DGM'ye başvurarak iki RP'li hakkında yurtdışına çıkma yasağı getirilmesini istedi.

  SERBEST BIRAKILDILAR

  Mahkeme, gerçek Yıldız ve ‘Kudüs Gecesi’ davasında birlikte hapis cezasına çarptırılan Mükremin Kılıç, Hüseyin Avni Yazıcıoğlu ve Duran Özdemir'in yurtdışına çıkışlarına yasak getirilmesine karar verdi. Ancak mahkeme, Karatepe hakkındaki istemi reddetti. Karatepe, bu işlemler sürerken yaklaşık 4.5 saat gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı