Gündem Haberleri

  ’Rozeti kaybetme’ korkusu polisi tedaviden kaçırıyor

  Fatih KARAÇALI/ADANA (DHA)
  27.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazla mesai, düşük maaş, ekonomik sıkıntı, geçimsizlikle gelen bunalımların intihara sürüklediği polisler, "rozetini kaybetme" korkusuyla psikolojik destek almaktan kaçıyor.

  EMNİYET Genel Müdürlüğü, 2 yıl önce polislere psikolojik destek sağlamak amacıyla tüm illerde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Büro Amirliği kurdu. Adana’da da Çukurova Üniversitesi Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamış 1 amir ile 5 memur görevlendirildi. Ancak 6 bin polisin görev yaptığı Adana’da, bu merkeze başvuran polislerin sayısı yılda 100’ü bile bulmadı. Bunun nedenini araştıran büro görevlileri, "deli" damgasından ve polislikten ihraç edilmekten korkulduğu gerçeğine ulaştı. Polisler arasında psikolojik danışmanlarla yapılacak görüşmelerin rapor halinde üst makamlara sunulacağı kuşkusu hakim. Polisler, meslekten ihraç edilme endişesi ile danışmanlardan destek almak yerine, sorunlar yumağı içinde görevlerini sürdürmeye çalışıyor.

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Büro Amirliği personeli ise "Burada yapılan görüşmeler, meslektaşımız ile görevli arasında kalmaktadır" dediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı