Gündem Haberleri

  Roubini: Dubai işlerin iyi gitmediğini gösterdi

  EkoNet
  02.12.2009 - 13:55 | Son Güncelleme:

  Ünlü kriz kahini Nouriel Roubini önderliğindeki araştırma kurumu, Dubai’de yaşanan son krizin, işlerin tam düzelmediğinin önemli bir işareti olduğu görüşünü savundu.

  Roubini'nin liderliğindeki Roubini Global Economics (RGE) araştırma şirketi, Dubai'de yaşanan son borç kriziyle ilgili yayımladığı bilgilendirme notunda, bu gelişmenin küresel piyasada her şeyin yoluna girmediğinin işareti olduğu uyarısını yaptı.

   

  RGE tarafından gönderilen notta, yaşanan krizden sonra küresel ekonomi ve finansal piyasalar için alınacak olan dersler olduğuna dikkat çekildi ve "Dubai'deki çöküş ilk olarak yatırımcılara küresel finansal sistemde işlerin tam olarak iyileşmediğini hatırlattı" ifadesine yer verildi.

   

  Bilgilendirme notunda, borçlarda yaşanan sorunun kredilerde patlama döneminin yaşandığı sürecin kalıntıları olduğuna da işaret edilerek, bunun yaşanan kredi bolluğuna rağmen bazı ülke ve şirketlerin kaynak bulmakta sıkıntı çekeceği gerçeğini ortaya çıkardığının altını çizdi.

   

  Dubai'nin en büyük kamu şirketi Dubai World'ün geçen hafta altı aylık borç erteleme isteğinde bulunması, emirliğin kamu şirketlerine ait borç yönetimi yeteneği ve daha da önemlisi isteğinin sorgulanmasına neden olmuştu.

   

  DEVLET GARANTİSİ YANILSAMASI

  Her ne kadar arasında Dubai World'ün iştiraklerinden Nakheel'in yakın zamanda yapacağı 3.5 milyar dolarlık borç geri ödemesinin de bulunduğu yükümlülükler devlet garantisinde olmasa da, yatırımcılar bu şirketin büyüklüğü ve elindeki projelerin profiline bakarak devlet garantisini beraberinde getireceğine inanmıştı.

   

  RGB, emirlikle ilgili endişeleri artıran diğer bir etkenin de yeterli bilgi akışı olmamasından kaynaklanan yüksek borç miktarı tahminleri olduğuna dikkat çekerek, konuşulan miktarın 200 milyar dolara kadar çıkartıldığına değindi. Bu miktarda bir borç Dubai'nin gayrisafi yurtiçi hâsılasının (GSHİY) yüzde 400 fazlasına denk geliyor.

   

  Yayımlanan bilgilendirme notunda ayrıca, Dubai World'ün borçlarını yeniden yapılandırmak için bankalar ile görüşmesinin şirketin temerrüde düşmesini engelleme olasılığına dikkat çekildi ancak yine de yatırımcılara emirlikteki şirketlerin durumunu değerlendirirken arkasındaki örtülü devlet desteğini değil, temel göstergelerini dikkate alması gerektiği vurgulandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı