Gündem Haberleri

  Roubini Davos'ta kehanetlerini sıraladı

  CNBC
  27.01.2011 - 13:20 | Son Güncelleme:

  İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, kehanetlerini ABD, İngiltere, euro bölgesi ve dünya ekonomisi için sıraladı. Kriz Kahini dünya ekonomisi için yarısı boş yarısı dolu bir bardak benzetmesi yaptı.

  DÜNYA EKONOMİK FORUMU TOPLANTILARI - Foto Galeri  

   

  41'İNCİ DAVOS ZİRVESİ BAŞLADI

   

  BABACAN DAVOS ÖNCESİ KONUŞTU

   

  ZENGİN, ÜNLÜ VE GÜÇLÜ İSİMLER DAVOS'TA

   

   

  Davos zirvesinin bugünkü toplantılarında konuşan Roubini, euro bölgesinde hâlihazırda devam eden borç krizinin küresel ekonomi için büyük bir tehdit olduğunu ancak gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik canlanmanın riskleri dengelediğini belirtti.

   

  Kriz Kahini dünya ekonomisinin yarı boş yarısı dolu bir bardak olarak görülebileceğini söyledi.

   

  Bardağın boş kısmına bakıldığında, euro bölgesindeki sorunları, ABD’deki işsizliği gördüğünü söyleyen Roubini, özellikle gelişmekte olan ülkelerde baş gösteren gıda ve emtiadaki enflasyonun da dikkat edilmesi gereken bir sorun olduğunu belirtti.

   

  Roubini ek olarak, euro bölgesine yönelik iyimser beklentilerin olduğunu ancak temel sorunların çözülmediğini söyledi.

   

  ABD VURGUSU

  Roubini, bütçe açığı 1 trilyon dolara yaklaşan ABD’nin eninde sonunda faizleri yükseltmek zorunda kalacağına da dikkat çekti.

   

  ABD Başkanı Barack Obama, bütçe açığını 400 milyar dolar daraltmak için, savunma harcamalarını 5 yıl boyunca dondurma kararı almıştı.

   

  İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Roubini, Obama’nın bütçe açığı sorunuyla baş edebilmesi için daha fazla adım atmak zorunda olduğunu söyledi.

   

  Roubini, “Hükümetin, Sosyal Güvenlik gibi programlarda ciddi reformlar gerçekleştirmesi gerekiyor. Washington, en nihayetinde zengin ve orta sınıftan aldığı vergileri artıracak” dedi.

   

  Roubini aynı zamanda, bu adımlar atılana kadar Çin’in ABD Hazine Tahvili satın almaya devam edeceğini belirtti ve “Çünkü başka alternatifleri yok. Pekin Hazine tahvili satın almazsa, para birimi değerlenir ve bu da ihracatı ve büyümeyi olumsuz etkiler” dedi.

   

  Yaptığı başarılı tahminler yüzünden, Kriz Kahini olarak da bilinen Roubini, “Çin ya da başka bir ülkenin olması fark etmez. Şimdilik, ABD’nin fon desteğine ihtiyacı var” dedi.

   

  İNGİLTERE İKİ DİPLE KARŞI KARŞIYA

  Kriz Kahini’nin kehanetlerinden İngiltere de nasibini aldı. Roubini, harcamaları indirme ve yüksek enflasyon sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

   

  Roubini, “Mali kemer sıkma önlemleri büyüme adına atılmış iyi bir adım ancak fiyatlardaki yükseliş, İngiltere Merkez Bankası’nın parasal genişleme önlemleriyle daha fazla ekonomiye yardımcı olamayacağı anlamına geliyor” dedi.

   

   

   

  *Bu yazı CNBC’de “Obama's Spending Freeze Just 'Spare Change': Roubini” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı