Gündem Haberleri

  Röportaj yakalattı

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yasemin Koşal'ın evindeki tarihi eserlerin, bir TV röportajında tesadüfen görüntülendiği belirlendi. Koşal hakkında 3 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

  Antikacıdan aldığı 12 parça tarihi eser nedeniyle mahkemelik olan manken ve sunucu Yasemin Koşal'ı, evinde yapılan bir televizyon röportajı ele verdi. Röportajda tesadüfen kameraya takılan antika parçaların tarihi değerde olduğu ihbarı yapılınca Koşal gözaltına alındı. Koşal ile suç konusu eserleri ünlü sunucuya satan 2 antikacı hakkında tarihi eser kaçakçılığından 3 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

  İhbar uzmandan geldi

  İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davaya konu olay bir ihbarla ortaya çıktı. Kendisiyle yapılan bir röportaj nedeniyle evini kameralara açan Koşal'ın evinde görüntülenen bazı antika parçalar bu konuda uzman ve kimliği açıklanmayan bir kişinin dikkatini çekti. Söz konusu kişi emniyete Koşal'ın evinde görüntülenen antika görüntülü parçaların tarihi eser niteliğinde olduğu ihbarını yaptı.

  Değerini bilmiyormuş

  Bu ihbar üzerine gözaltına alınan Koşal ifadesinde eserleri Beşiktaş Fulya'daki Samanlık Antik adlı antikacıdan aldığını söyledi. Koşal, önce köy sandığı aldığını daha sonra bunu antika görüntülü dekoratif parçalarla değiştirdiğini, bu eserlerin tarihi nitelikte olduğunu bilmediğini kaydetti. Söz konusu mağazanın iki yetkilisi Ahmet Olcay ile Ali Kesevo da gözaltına alınıp sorgulandılar.

  Başvuru süresi 3 gün

  Üç sanık hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Yasaya göre tarihi eser niteliğindeki parçaların özel koleksiyonda bulundu-rulabilmesi için 3 gün içinde Müzeler Müdürlüğü'ne bildirilmesi gerekiyor, aksine davrananlar yargılanıyor. Koşal'ın evinde el yazması çok değerli bir Kuran-Kerim'in de ele geçirildiği bildirildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı