Gündem Haberleri

  Romy'ye feminist bakış

  Hürriyet Haber
  09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaşasaydı önümüzdeki 23 Eylül'de 60 yaşını ardında bırakacaktı.

  Sinemanın gelmiş geçmiş en güzel kadınlarından biri sayılan Alman asıllı Romy Schneider'in zamansız ölümünün üzerinden tam 16 yıl geçti. 43 yaşında kalp krizi sonucu ölen Romy Schneider'in 60'ıncı yaşı nedeniyle Almanya'da Romy filmleri yeniden gösterime giriyor, ünlü sanatçının acı dolu yaşamıyla ilgili yeni yeni kitaplar yayınlanıyor. 14 yaşındaki oğlunu kaybeden, sevgilileri ve kocaları tarafından terkedilen sanatçının hap ve alkol bağımlılığı arasında gidip gelen hayatına yeniden ışık tutuluyor.

  Romy biyografilerinin sonuncusu Alman feminist Alice Schwarzer tarafından kaleme alındı. Romy'nin hayatına giren bütün erkekleri oyuncunun trajik sonundan sorumlu tutan yazar, bu erkekler kadar Romy'nin annesi Magda'yı ve zaman zaman Romy'yi de suçluyor.

  HEP SÖMÜRÜLDÜ

  Romy'nin yaşamından gelip geçen bütün erkeklerin kendisini sömürüp istismar ettiğini kaydeden Schwarzer, anne Magda Schneider'le ilgili olarak şu satırları kaleme alıyor: ‘‘Romy bir keresinde bana, annesinin Hitler'le ilişkisi olduğunu sandığını söylemişti. Nazi geçmişi nedeniyle Magda kızının, pırıl pırıl üstün bir yaratık olmasını istiyordu. Bu nedenle de Alplerdeki yatılı bir okulda rahibeler tarafından yetiştirildi. Anne Magda okula 25 km. mesafede oturduğu halde, dört yıl içinde kızını sadece iki kez ziyaret etti.’’ Romy'nin oyunculuk kariyeri başladıktan sonra da annenin kızı üzerinde aşırı baskı kurduğunu ve hiçbir davranışını beğenmeyip sürekli eleştirdiğini anlatan Schwarzer, ‘‘Romy annesinden kaçıp Paris'e gitti ama, bu sefer de Alain Delon'un ellerine düştü’’ diyor. Henry Meyen ve Daniel Biasini ile yaptığı evliliklerin de Romy'ye mutluluk getirmediğini belirten Schwarzer, ‘‘Alain Delon da dahil bütün erkekler Romy'nin sırtından geçindi. O ise bir feminist olmayı asla beceremedi’’ diye ekliyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı