Gündem Haberleri

  Romney’den Obama’ya İsrail, İran ve Rusya eleştirisi

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  31.08.2012 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyetçilerin üç gün süren kurultayı önceki akşam sona erdi. Mitt Romney’nin başkan adaylığını kabul ettiği büyük konuşması dışında gecenin en büyük sürprizi Hollywood’un efsanevi ismi Clint Eastwood’un Barack Obama ile sohbet eder gibi boş bir sandalyeyle yaptığı stand-up gösterisiydi. Kurultayın ardından Romney anketlerde Obama’nın iki puan önüne geçti.

  Cumhuriyetçi Parti, 6 Kasım seçimlerindeki başkan adayını belirlemek için Florida’nın Tampa kentinde topladığı kurultayı önceki gece sona erdirdi.

  Mitt Romney’nin, Forum salonunda ve televizyon başında canlı olarak kurultayı izleyen milyonlarca ABD'liye yaptığı adaylık kabul nutku ise beklenildiği gibi Obama’ya yüklendiği, ekonomi ağırlıklı bir konuşma oldu.

  Isaac Kasırgası nedeniyle ilk günü iptal edilen, ikinci gününde de kasırga haberlerinin gölgesinde başlayan kurultayda Romney, “Obama’nın başkan olarak yaptığı iş türünde bir yanlışlık var. Bu konuda kendinizi iyi hissettiğiniz en son zaman, ona oy verdiğiniz gündü” diyerek kararsızlara yöneldi. Ardından yüzde 8.3 işsizlik oranıyla halen 23 milyon kişinin işsiz olduğu ülkede, dört yılda 12 milyon istihdam yaratma sözü verdi. Bunu yaparken de vergileri artırmayacağı taahhüdünde bulundu.

  Romney, “Bu başkan, bize bunun başkasının hatası olduğunu söyleyebilir. Bu başkan, bir sonraki dört yıl işleri doğru yapacağını söyleyebilir. Ama bu başkan, göreve geldiğinden beri sizin haliniz vaktinizin yerinde olduğunu söyleyemez” diye konuştu.

  /images/100/0x0/55eb29b2f018fbb8f8af6368İSRAİL’İ OTOBÜSE ATTI
  Romney, konuşmasının sonlarında dış politikaya da değindi. Afganistan ve Irak’tan bahsetmezken, Obama’nın İran, İsrail ve Rusya politikalarını ise sert biçimde eleştirerek şunları söyledi:

  “Ben başkanlığıma bir iş turuyla başlayacağım. Obama bir özür turuyla başladı. Amerika’nın diğer uluslara dikte ettiğini söyledi. Hayır. Amerika diğer ulusları diktatörlerden kurtardı. Her bir Amerikalı SEAL komandolarına Usame Bin Laden’i devre dışı bırakma emri verdiğinde rahatladı. Ama başka bir taraftan da İran’ın nükleer tehdidini durduramadığı için ABD bugün daha az güvenli. İlk TV röportajında, ‘İran’la konuşmalıyız’ dedi. Hâlâ konuşuyoruz ve İran’ın santrifüjleri halen dönüyor. Başkan Obama, İsrail gibi müttefiklerimizi otobüsün altına attı. Castro’nun Küba’sı üzerindeki yaptırımları gevşetti. Füze savunma sistemindeki taahhütlerimizden uzaklaşarak Polonya gibi dostlarımızı yüz üstü bıraktı. Ama Rusya’nın Başkanı Putin’e seçimden sonra istediği esnekliği vermeye istekli oldu. Benim yönetimimde, dostlarımız daha fazla sadakat ve Putin de daha az esneklik ve daha çok omurgalı duruş görecek. Amerika’nın demokratik ideallerini onurlandıracağız çünkü özgür bir dünya daha barışçıl bir dünyadır.  Bu, Truman ve Reagan’ın partiler üstü dış politika mirasıdır. Ve benim başkanlığımda buna yeniden döneceğiz.”

  KİRLİ HARRY
  Kurultayın Romney’nin konuşması dışında en heyecanlı bölümlerinden biri de, Cumhuriyetçilerin birkaç gün önceden haber verdiği ama sürpriz kalması için adını açıklamadığı konuşmacının Hollywood efsanesi Clint Eastwood olduğunun anlaşılmasıydı. Şubat ayındaki Amerikan futbol ligi final karşılaşmasında Detroit’teki otomobil fabrikalarıyla ilgili Obama’nın tezini (batmaktan kurtarılmalı) destekleyen bir reklam seslendirmesi gerçekleştiren Kirli Harry, kurultay konuşmasında ise Obama’ya sert yüklendi. Yanına boş bir sandalye alıp Obama’yla konuşur gibi stand-upvari bir performans gösteren Eastwood, Obama’nın kendisine küfürü laflar ettiğini ima ettiği kısımlarda salondan büyük alkış aldı. Konuşmasınnın sonunda da, salondakilerle hep bir ağızdan ünlü Kirli Harry repliğini söyledi: “Hadi durma, devam et. Benim de günüm şenlensin!”

  YILDIZ ANN ROMNEY
  Mitt Romney’nin konuşması, iki gece önce konuşan karısı Ann Romney’nin kürsü performansı kadar beğenilmedi. Ann Romney, tartışmasız kurultayın en büyük yıldızıydı. Salondaki delegelerden ise şapkaları ve üzerilerindeki Teksak bayraklı tek tip gömlekleriyle Teksaslılar, Beşiktaş’ın Çarşı Grubu gibiydi.

  İŞADAMINA DÖNÜŞ
  Romney’nin konuşması, Cumhuriyetçilerin seçime 66 gün kala izleyecekleri stratejinin de ipuçlarını verdi. Ekim ayında yapılacak münazaralar nedeniyle Romney konuşmasında detaylara fazla girmezken, işadamı kimliğini tekrar öne çıkaracağının sinyalleri vardı: ABD büyük bir şirket de. Başkan da onun CEO’su O yüzden en iyi aday, Bain Capital’da çalışmış CEO Romney.

  ANKETLERDE ÖNE GEÇTİ
  Reuters’ın yaptığı bir ankete göre Romney kurultay başlamadan önce yüzde 46 çıkan Obama’nın 4 puan gerisindeydi. Ama üç gün süren ve sürekli televizyonda yayınlanan kurultayın etkisiyle yüzde 44-42 Obama’nın önüne geçti.

  "BU ONLARIN GECESİ"
  Romney’nin konuşmasının hemen ardından Başkan Barack Obama da kampanyasını takip edenlere bir e-posta yolladı. “Onların gecesi” başlığıyla gönderdiği mesajında Obama, şöyle dedi: “Bu akşam, onların gecesiydi. Ancak biz yarına odaklanmalıyız. Yarınki bağış toplama hedefimiz, kazanmamız için gerekli som kampanyalardan biri. Hemen şimdi 5 dolar bağışlar mısın? Barack.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı