Gündem Haberleri

  Roma'ya jet atama

  Hürriyet Haber
  13.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnal Batu'nun CHP'den aday olmak üzere boşalttığı Roma Büyükelçiliği'ne Dışişleri Sözcüsü Necati Utkan getiriliyor. Jet karar, dün sabah İtalya'ya bildirildi. Utkan, bayramdan sonra görevine başlayacak.

  Türkiye'nin Roma Büyükelçisi İnal Batu'nun CHP'den milletvekili adayı olmak için istifa etmesi üzerine bu göreve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Necati Utkan ‘‘jet atama’’ yöntemiyle getiriliyor.

  Batu'nun önceki gün istifasını vermesinden sonra bu göreve Utkan'ın getirilmesi önceki akşam kararlaştırıldı ve agreman talebi dün sabah İtalyan Dışişleri Bakanlığı'na iletildi. İtalyan Dışişleri'nin agreman talebine kısa sürede olumlu yanıt vermesi bekleniyor. Bu konudaki Bakanlar Kurulu kararnamesinin kısa zamanda çıkarılması halinde Utkan'ın bayramdan sonra yeni görevine başlayabileceği bildirildi.

  Kriz bölgelerinde görev yapmasıyla tanınan Utkan, Türk Dışişleri'nin en deneyimli diplomatlarından birisi olarak biliniyor. Körfez krizi sırasında Bağdat'ta büyükelçi olarak görev yapan Utkan, bombardımanın başlamasından kısa bir süre önce merkeze çekilmiş, ardından Tokyo Büyükelçiliğine gönderilmişti.

  Utkan, evli ve iki çocuk babası. Saint Joseph ve Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Utkan, İngilizce ve Fransızca biliyor.Utkan'dan boşalacak Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'nü, bir süre vekaleten Sözcü Yardımcı Sermet Atacanlı'nın yapması bekleniyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı