Gündem Haberleri

  Roma'ya gidiyorlar

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Apo, İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK'nın üst düzey üç yöneticisi Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Ali Sapan'ı Roma'ya çağırdı. Örgütte büyük bir tasviyeye girişeceği söylenen Öcalan, 6. kongreyi toplamaya çalışıyor. Dışişleri ve Türkiye'nin avukatı Sinagra İtalya'yı uyardı.

  Türkiye ile İtalya arasındaki Apo krizinde Türkiye'nin avukatlığını üstelenen Augusto Sinagra, dün İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan üç PKK teröristinin daha Roma'ya gelebileceği uyarısında bulundu. Aynı zamanda KKTC'nin fahri konsolosu olan Augusto Sinagra, dün sürpriz bir açıklamada bulunarak, PKK'nın askeri kanadının lideri, kod adı ‘‘Cuma’’ olan Cemil Bayık, yardımcılarından Duran Kalkan ve PKK'nın politik kanadından Ali Sapan'ın her an Roma'ya, bölücü lider Abdullah Öcalan'ın yanına gelebileceklerini söyledi. Türkiye'de terör eylemlerinden aranmakta olan Bayık, Kalkan ve Sapan hakkında uluslararası tutuklama kararı olduğunu hatırlatan Sinagra ‘‘Öcalan'ın Roma'da olması İtalya'yı diğer teröristler için bir çekim alanı haline getirdi’’dedi. Sinagra'nın bu beklenmedik açıklaması üzerine gazetecilerin görüşlerine başvurduğu Türkiye'nin Roma Büyükelçisi İnal Batu da, geçmiş dönemde, Bayık, Duran ve Sapan'ın İtalya'ya gelebilecekleri ve geldikleri takdirde tutuklanmaları gerektiği konusunda İtalya Dışişleri Bakanlığı'nı uyardıklarını söyledi.

  KONGRE İDDİASI

  Bayık, Duran ve Sapan'la ilgili Roma'yı daha önce uyarmış olan Büyükelçilik, Sinagra'nın bu çıkışına bir anlam veremezken, bazı kaynaklar İtalyan avukatın Apo'nun Roma'da örgütün sözde 6. kongresini toplamak için girişimler başlattığı yolunda duyumlar aldığını ve bu yüzden İtalyan yetkilileri uyarmak gereksinimi duyduğunu belirtiyorlar. Edinilen bilgilere göre, Öcalan, geçen yıl sonunda yapılması beklenen PKK'nın 6'ncı kongresinin bu yılın ilk günlerinde kendi başkanlığında yapılabilmesi amacıyla harekete geçti. Öcalan'ın avukatlarının ve danışmanlarının, İtalya'da örgüt üyesi gibi çalışan komünistler başta olmak üzere, çeşitli partilere mensup milletvekilleri ile temasa geçerek, örgütün Kuzey Irak ve İran'daki yöneticilerinin bir kaç günlüğüne de olsa Roma'ya gelmesi ve bunların güvenliklerinin sağlanması için gerekeni yapmalarını istediği öne sürüldü. Olağanüstü koşullar yaşandığı belirterek, 6'ncı kongreyi sınırlı kadro ile yapacağını, bu nedenle 30 kişilik merkez konseyi üyelerinden çoğunu çağırmayacağını bildiren Abdullah Öcalan, aralarında kardeşi 'Ferhat' kod adlı Osman Öcalan başta olmak üzere sık sık yetersizlikle suçladığı isimlerin Roma'ya gelmesini istemedi. Öcalan, buna karşılık bir süre önce 'Yerime gelebilir' dediği Bayık ile 'Abbas' kod adlı Duran Kalkan ve Ali Sapan için vize, ayrıca yakalanıp, Türkiye'ye teslim edilmeyeceklerine dair güvence istedi.

  TASFİYE SİNYALLERİ

  Öcalan, son olarak geçen hafta Med TV'de yaptığı 1999 yılı değerlendirmesinde örgüt merkez yöneticilerine ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu. Yöneticilerinin kadrolara hiç bir taktik veremediği gibi emrine verilenleri sadece ölüme gönderdiğini, kendilerine ulaştırılan silah, cephane ve tonlarca kışlık erzağın 1 gecede heba edildiğini, Türkiye'de örgütün hiçbir eylem yapamadığını söyleyen Öcalan, ‘‘Yapamıyorsanız defolun gidin. Sürekli bunalım psikolojisi ile yaşıyorlar. Çok ucube bir kadro. İnsan bunlardan tiksiniyor, ürküyor. Başı bir yere, gövdesi bir yere gidiyor. Böyle yöneticilik, merkez olmaz. Ya kendine çekidüzen vereceksin, ya da çekip gideceksin’’ diye konuştu. Öcalan, bu konuşmalarıyla, PKK'da ciddi bir tasfiye operasyonu yapacağının işaretlerini verdi.

  KİM KİMDİR?

  Cemil Bayık

  Apo'nun veliahtı

  'Cuma' kod adlı Cemil Bayık, PKK'nın silahlı kanadı ARGK'nin de beyni konumunda. Öcalan ile birlikte örgütü kuran ve bugüne kadar aktif silahlı faaliyet gösteren tek isim. Türkiye, Kuzey Irak ve İran'daki silahlı terörist grupları telsizle bizzat yönlendiriyor, taktik belirliyor. Öcalan, İtalya'ya gittikten sonra kendisiyle yapılan bir röportajda yerine geçebilecek tek isim olarak Bayık'ı göstermişti.

  Duran Kalkan

  Bayık'tan sonra o

  Duran Kalkan, kanlı terör örgütü içinde önde gelenlerden. Cemil Bayık'tan sonra PKK'nın silahlı kanadının en önde gelen ismi. Duran Kalkan da, Cemil Bayık ve Ali Haydar Kaytan gibi örgütün geçen kongrede oluşturulan sözde 'Başkanlık Konseyi' üyelerinden biri. Duran Kalkan, örgütün Kuzey Irak'taki askeri faaliyetleri ile örgütün Ortadoğu'daki diplomatik ilişkilerini sağlamakla da görevlendirildi.

  Ali Sapan

  Yine gözde

  Ali Sapan 1994 yılına kadar PKK'nın Avrupa'da temsilciliğini yaptı. Daha sonra yerine Kani Yılmaz örgütün sözde Avrupa temsilciliğine getirildi. Gaziantep'in Kilis İlçesi nüfusuna kayıtlı olan Ali Sapan, PKK'nın Avrupa ülkeleriyle ilişkileri ilk geliştiren kişi olarak biliniyor. Ali Sapan, ayrıca Mandela Güney Afrika'da devlet başkanlığına seçilmesinden sonra örgütü adına kendisini ziyaret edip kutlamıştı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı