GeriGündem Romanlardan protesto gösterisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Romanlardan protesto gösterisi

Edirne'nin İpsala ilçesinde, toprak dağıtımında haksızlık yapıldığını ileri süren bir grup Roman, İpsala Hükümet Konağı önünde protesto gösterisi düzenledi.

Edinilen bilgiye göre, çiftçilere dağıtılacak olan 4 bin 700 dekar arazinin listeleri askıya çıkmasıyla toprak dağıtımında haksızlık yapıldığını iddia eden yaklaşık 150 Roman, Hükümet Konağı önünde toplandı.

“Kaymakam aşağı” diye bir süre bağıran gruptan 4 kişi, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz ile makamında görüştürüldü.

Romanlardan Hüseyin Akçin, haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi.

Zor şartlar altında çalıştıklarını ifade eden Akçin “Biz çeltik hamallığı yapıyoruz. Bize tarla vermiyorlar, buraya geliyoruz bize 1 ton kömür ve bir paket yiyecek veriyorlar. Biz hakkımızı istiyoruz” dedi. Hamdi Filiz ise toprak dağıtımında adaletsizlik olduğunu, dağıtımda bazı kişilere ayrıcalık tanındığını ileri sürdü.

Romanlar, protestodan sonra olaysız dağıldı.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, toprak dağıtımlarında bir adaletsizliğin olmadığını, dağıtımların kanunlar çerçevesinde yapıldığını belirterek, “Toprak Reformu Bölge Müdürlüğümüz, kanunlar çerçevesinde ne yapması gerekiyorsa onu yaptı. Kimseye ayrım yapılmadı. Roman vatandaşlar ne haklılar ne haksızlar diyemem. Her şey kanunlar çerçevesinde yapıldı” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle