Gündem Haberleri

  Roma'daki faciada 12 Türk öldü

  Reha ERUS
  08.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya’nın başkenti Roma’da, Ford bayileri toplantısına katılan Türkleri taşıyan otobüs, yoldan çıkıp 25 metre yüksekten aşağıya uçtu. Kazada 12 kişi öldü, İtalyan şoförün dışında 18 kişi de yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede, otobüsün sadece sol tekerleğinin fren izi olduğu görüldü. Uzmanlar, frenin kilitlenmiş olabileceğini söyledi.

  ÖNCEKİ akşam Roma’daki Villa Miani’deki Ford bayileri toplantısının katılan bir grup Türk bayii, üşüdükleri gerekçesiyle otele erken dönme kararı aldı. Bu grubu taşıyan otobüs, Trionfale Caddesi’nin orta kesimindeki keskin virajı alamayarak 25 metre yükseklikten bir apartmanın bahçesine düştü.

  MEKANİK ARIZA MI

  Olayla ilgili adli soruşturma açan Roma Savcılığı, kazaya mekanik arızanın neden olabileceğini duyurdu. Önce yolun buz tutması veya şoförün fenalık geçirmesi yüzünden kazanın olduğu varsayımı ağır basarken, dün sabah olay yerinde yapılan incelemede, otobüsün virajı alamayıp duvarı ve demir parmaklıklı kapıyı yıkıp geçmeden önce, asfaltta sadece sol tekerliğinin fren izinin bulunduğu görüldü. Bu tespitten sonra uzmanlar, aracın freninin kilitlenmiş olabileceği /images/100/0x0/55ea2306f018fbb8f86d77a4görüşünü savundular.

  YARALI ANLATIYOR

  Roma Savcılığı tarafından çok yönlü soruşturma yapılırken, ölenlerin hurda haline gelen otobüsün arkasında sıkışıp kaldıkları belirlendi. Kazadan yaralı kurtulan Hasan Salman, koltuk altına sıkıştıklarını belirtirken, korkunç bir şiddetle yere çakıldıklarını ve kulağına feryatların geldiğini söyledi. Salman, "O an hep eşimi aradım. Sonra hastaneye kaldırıldım" dedi. Kazayı kırık çıkık ve yaralarla atlatan 34 yaşındaki şoförün ifadesine başvurulabilmesi için, hastane yetkililerinden gerekli izni bekleyen savcılık, otobüse de el koydu.

  ŞOFÖRE FAZLA MESAİ

  Türkiye’deki Ford bayilerini taşıyan 8 otobüsten kaza geçiren 7 numaralı otobüsteki ölü ve yaralıları çıkartmak için, Roma İtfaiyesi kaynak makinesi kullanmak zorunda kaldı. Otobüs şoförlerinin de kafilenin emrinde fazla mesai yaptıkları belirtildi.

  3 GÜNLÜK ÖDÜL GEZİSİ

  Ford bayileri için ödül gezisi olarak kabul edilen üç günlük Roma tatilinin faciaya dönüşmesi, 350 kişilik kafileyi şoke etti. Olaydan hemen sonra kaza yerine gelen Roma Belediye Başkanı Walter Veltroni, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Uğur Ziyal’e taziyetlerini bildirirken şöyle konuştu:

  "(Rahip Andrea Santoro’nun Trabzon’da öldürülmesini kastederek) Ülkelerimiz iki gün içerisinde acı ve yas kardeşi oldu. Türkiye, bize çok yakın bir ülke. Maalesef bir cenaze gelecek, cenazeler gidecek. İtalya ile Türkiye, Roma ile İstanbul büyük bir dayanışma içerisinde, bundan emin olun."

  Kazadan hemen sonra Roma Büyükelçiliği’nde bir kriz masası kurulurken, Koç Holding’in üst düzey yöneticileri kaldıkları Excelsior Oteli’nde bir durum değerlendirme toplantısı yaparak, yaşamlarını yitirenlerin ailelerini haberdar edip başsağlığı dilediler.

  25 metreden uçtu

  Ford Otosan’ın Türkiye bayilerini ve eşlerini taşıyan otobüs, Roma’da 25 metreden aşağıya uçtu. Toplantıya katılan bayilerden biri Hürriyet muhabirine gönderdiği SMS mesajında, "Galanın yapıldığı Villa Miani’ye virajlı bir yolla çıkılıyor. Otobüs inerken son virajda freni patlamış, boşalmış" dedi.

  Kimlikler tespit edildi

  Roma’daki trafik kazasında yaşamlarını yitiren ve yaralı olarak hastanelerde tedavi gören Türk vatandaşlarının kimlik tespit işlemleri tamamlandı.

  YAŞAMINI YİTİRENLER

  Melahat Başar, Ali Başar, Mehmet Keleş, Erdal Çiçeksay, Emine Çiçeksay, Yılmaz Tuzcu, Ruhiye Tuzcu, Tahsin Işıldar, Leyla Işıldar, Ahmet Keleş, Emine Keleş ve Arife Erçetin.

  HASTANEDEKİ YARALILAR

  Ali Gizer, Makbule Gizer, Mehmet Mecikoğlu, Sami Şentürk, Emine Şentürk, Yasemin Aydoğan, Niyazi Aydoğan, Mustafa Başer, Ender Üstündağ, Hasan Salman, Baki Sayar, Gonca Sayar, Rengin Aydoğan, Saime Mecikoğlu, Tuncay Erçetin, Derya Kaya Salman, Refik Aydoğan ve Melek Keleş.

  Saime Mecikoğlu, Tuncay Erçetin, Derya Kaya Salman, Refik Aydoğan ve Melek Keleş’in durumlarının ağır olduğu belirtildi.

  Ailemin 12 kıymetli ferdini kaybettim

  FORD Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, dün yaptığı basın açıklamasında "Roma’da ailemizin 12 kıymetli ferdi hayatını kaybetmiş, ikisi ağır olmak üzere 18 mensubumuz 6 ayrı hastaneye yatırılmış, gerekli her türlü tıbbi müdahale yapılmıştır" dedi. Rahmi M. Koç, kazadan sonra yapılanlar hakkında şu bilgileri verdi:

  Yoğun bakım uzman doktorları temin edilmiş ve hastanelere sevk edilmiştir.

  Yaralıların durumu elemanlarımız ve tercümanlarımız tarafından hastanelerde yakinen takip edilmektedir.

  Hastanelerde kalacak yaralılarımızın durumu, bugün akşam belirlilik kazanacak ve Roma’da nöbetçi kalacak mensuplarımız tarafından yakinen takip edilecektir.

  Vefat eden mensuplarımıza gelince: Kanuni işlemler başlatılmış olup gerekli müsaadeler en kısa sürede alınacaktır. Bizden cenazelerimizin Türkiye’ye götürülmesiyle ilgili kati haber alıncaya kadar vefat edenlerin aile mensuplarının Roma’ya hareket etmemelerini rica ederiz.

  Cenazelerimiz İstanbul’a vardıktan sonra ailelerinin istekleri doğrultusunda defin işlemleri yapılacaktır.

  Vefat eden bayilerimizin işlerinin aksamaması için Ford Otosan maddi manevi her türlü destekte bulunacak, gerektiğinde yönetici personel de verecektir.

  EN BAŞARILI BAYİLER

  Hacdaki faciadan kurtulmuşlardı

  Roma’daki kazada eşi Rukiye Tuzcu ile birlikte hayatını kaybeden 3 çocuk sahibi Yılmaz Tuzcu, Fındıkzade, Edirne ve Lüleburgaz Ford Otosan bayiiydi. Tuzcu çiftinin yakınları "Bu yıl hacca gittiler. Mina’daki şeytan taşlaması sırasında yaşanan izdihamda ölümden kurtulmuşlardı" dediler. Akrabaları, Rukiye Tuzcu’nun yıllardır mücadele ettiği kanser hastalığını yendiğini, ancak Roma’da trafik canavarına yenik düştüğünü söyledi.

  Eşleriyle gitmişlerdi

  Ford Otosan’ın Bayi toplantısına ilk kez birlikte giden Eczacı Ahmet Keleş ve kardeşi Doktor Mehmet Keleş, Roma’da meydana gelen trafik kazasında yaşamlarını yitirdi. Kazada Ahmet Keleş’in eşi Emine Canan Keleş de hayatını kaybederken, Mehmet Keleş’in eşi Melek Keleş ağır yaralandı.

  Çocukları inanamıyor

  Kazada yaşamını yitiren 71 yaşındaki Tahsin ve eşi 57 yaşındaki Leyla Işıldar’ın 3 çocuğundan biri olan Bülent Işıldar, anne ve babasıyla bir gün önce telefonla konuştuklarını belirterek, haberi televizyondan öğrenince kulaklarına inanamadığını söyledi.

  Van’da büyük yas

  Van Ford Bayii Erdal ve eşi Emine Çiçeksay’ın da kazada yaşamını yitirenler arasında bulunduğu haberi yakınlarını yasa boğdu. Evde ve işyerinde toplanan yakınları ve çalışanlar gözyaşına boğuldu.

  Ana-oğul davetliydi

  Roma’da meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Ankara’daki Başer Otomotiv’in sahibi 33 yaşındaki Ali Başer ile annesi Melihat Başer, başkentte toprağa verilecek. Aynı kazada yaralanan baba Mustafa Başer’in ise Roma’da tedavisinin sürdüğü bildirildi. Başer Ailesi, başarılı satış grafiğinden dolayı Roma’da düzenlenen bayiler toplantısına davet edilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı