Gündem Haberleri

  Rolex'ler boşa gitti

  Ayda KAYAR-Mustafa KINALI
  12.01.2002 - 01:39 | Son Güncelleme:

  İGDAŞ'ın, 2'si kadın, 2'si erkek 25 milyarlık 4 Rolex saatin verdiği yabancıları eski Genel Müdür Prof. Necdet Aral açıkladı. Aral, saatlerin bir çiftinin Fransız, diğerinin Romanya devlet kuruluşlarından olan kişilere verildiğini söyledi.

  İGDAŞ eski Genel Müdürü Necdet Aral, ‘‘Rolex saatlerin bir çiftini Rumenlere verdik. Romanya gaz dağıtım sistemini kuracaktık. Ama olmadı’’ dedi. Aral, diğerinin ise Fransızlara verildiğini belirtti.

  İGDAŞ Genel Müdürlüğü'nün 23 Aralık 2000'de 13 milyar 330 milyon lira ödeyerek satın aldığı, bugünkü değeri 25 milyar lira olan 4 Rolex saatin Fransız ve Rumenlere verildiği ortaya çıktı. Dönemin İGDAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Necdet Aral, kadın ve erkek saatinden oluşan 2 setten birini Fransız, diğerini de Romanya devlet kuruluşlarından olan kişilere verildiğini söyledi.

  İGDAŞ'ın teknolojisini Fransa'dan aldığını ve know-how anlaşmasının hálá sürdüğünü belirten Prof. Dr. Aral, ‘‘O dönemde Rumenler bizden yardım istemişlerdi. Bizim sistemimiz, Doğu Avrupa'ya göre çok gelişmiş. Romanya'nın dağıtım sistemini İGDAŞ olarak biz kuracaktık. Ama olmadı, o işi alamadık’’ dedi.

  Saatlerle ilgili tüm ayrıntıları şimdiki İGDAŞ Genel Müdürü Süreyya Polat'a anlattığını belirten Prof. Dr. Aral, şunları söyledi:

  ‘‘İGDAŞ uluslararası çalışan bir şirkettir. Ticaret Kanunu'na tabi olduğu için Maliye Bakanlığı tarafından denetleniyor. Müfettişler de bu Rolexleri sormuşlardı. Onlara da anlattım. İkna oldular. Ben dürüst bir insanım ve adımın şaibeli gibi ortaya atılması beni çok üzüyor.’’

  Prof. Dr. Aral, İGDAŞ Genel Müdürlüğü'nü ekim ayında bıraktığını ve bu makamda oturduğu sürece, belediye denetimi sırasında İçişleri Bakanlığı tarafından da denetlendiklerini söyledi.

  Bu arada, İGDAŞ Genel Müdürü Süreyya Polat, dün de gazetecilere şirketin basın danışmanlığı aracılığıyla yanıt vererek, saatlerin kimlere verildiğini bilmediğini söyledi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da, dün konunun incelendiğini yineledi. Gürtuna, ‘‘Arkadaşlarımız konuyu İnceleme Komisyonu'na vermişler. Bana, bunun yabancı heyetlere verildiği söylendi. Genel Müdür ‘ne zaman, ne vermiş, kime vermiş?' inceleniyor. Bunlar ortaya çıktığında, rencide edici, ilişkiyi bozacak bir durum yoksa, sır değilse açıklarız’’ dedi. Gürtuna, ‘‘Bir genel müdürün böyle pahalı hediyeler verme yetkisi var mı?’’sorusuna ise ‘‘Var. Bizim de yetkimiz var ama ne yapıyoruz, gelenlere bir tabak, tablo veriyoruz falan. Saatlerin ne gibi bir ilişki neticesi alındığını bilemediğimiz için, şu anda bir şey diyemiyorum. İGDAŞ'a ciddi bir katkısı varsa, versin. Yoksa rutin bir hediye ise, bu doğru değil’’ yanıtını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı