Gündem Haberleri

  Rol almadan para alıyorlar

  Hürriyet Haber
  10.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Görevden alınan Yekta kara hakkındaki Teftiş Kurulu raporunda, bale sanatçısı olarak maaş alan Lale Mansur'un 1988 yılından bu yana görev almadığı ortaya çıktı. Rapora göre Alev Baymur, Serap Aksoy ve Yavuz Özdel'e de uzun süre görev verilmediği kaydedildi.

  İSTANBUL Devlet Opera ve Balesi Müdürü Yekta Kara'nın görevden alınmasına ilişkin teftiş kurulu raporu, İDOB'da 'maaş alan ancak görev almayan' sanatçıları da ortaya çıkardı.

  Raporda, İDOB'da bale sanatçısı olarak maaş alan Lale Mansur'un 1988 yılından bu yana görev almadığı belirtildi.

  'Lirik Tarih' gösterisiyle kendisine haksız yere maddi kazanç sağladığı gerekçesiyle müdürlük görevinden alınan Yekta Kara hakkında hazırlanan Teftiş Kurulu Raporu'nda, Kara'nın görevden alınma gerekçelerine yer verildi. Raporda, Yekta Kara'nın operayla ilgilenirken bale hizmetine gereken önemi vermediği ve baş koreografla gereken koordinasyonu sağlamadığı ifade edilerek, ‘‘bunun sonucunda geçen sezon sadece Ferhad ile Şirin adlı eser sahneye konularak ancak 70 veya 80 sanatçıya görev verilirken, bir o kadar sanatçının bütün bir sezonu hiçbir görev yapmadan geçirmesine neden olmuştur’’ denildi.

  GÖREV ALMAYANLAR

  Teftiş Kurulu raporunda, İDOB'ta bale sanatçısı olarak görev yapan ve bu sıfatı nedeniyle her ay maaşı ödenen Lale Mansur'a 1988-1989 sezonundan itibaren, Alev Baymur, Serap Aksoy ve Yavuz Özdel'e ise uzun süre görev verilmediğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

  ‘‘Adı geçenler, sözleşme hükmüne aykırı olarak derslere de devam etmedikleri, bazı korist ve solist sanatçıların görevine hiç gelmediği veya geç geldiği, bu durumları Sahne Müdürlüğü'nce Müdürlüğe yazılı olarak zamanında bildirildiği halde, haklarında herhangi bir işlem yapmadığı ve gereken önlemi almadığı gibi Lale Mansur'a her ay maaşı ödenmesine karşın görev verilmezken asli görevinin dışında birkaç film çevirmesine göz yummuş ve bu surette kurumla ilgili yasa, yönetmelik ve sözleşme hükümlerini yerine getirmemiştir.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı