Gündem Haberleri

  Roj TV soruşturması polise iade

  Ünsal TURAN/KOPENHAG
  23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka Kültür Bakanlığı'nın izni ile yayın yapan Roj TV hakkında yeni soruşturma başlatıldı. Devlet Savcısı Karsten Hjort, incelediği dosyalardaki bilgileri yetersiz bulduğu gerekçesiyle tekrar Kopenhag Emniyet Müdürlüğü'ne göndererek, Roj TV’nin terör bağlantıları hakkında yeni soruşturma yürütmesini istedi.

  Türk hükümetinin, kapatılması talebinde bulunduğu Roj TV hakkında, polisin yürüttüğü soruşturma tamamlanmış ve dosya Devlet Savcısı Karsetn Hjort’a gönderilmişti. Adalet Bakanlığı bünyesinde bir hukuk komisyonu tarafından da incelenen dosya tekrar polise gönderildi. Devlet Savcısı Karsten Hjort tarafından polise geri gönderilen Roj TV davası, tekrar polis savcısı Michael Jörgensen tarafından ele alınacak ve Roj TV’nin terör örgütü PKK ile bağlantıları bir kez daha incelenecek.

  Roj TV hakkında 12 Ocak 2005 tarihinde Türk Büyükelçiliği tarafından yapılan suç duyurusunun ardından Medya Sekreterliği bir inceleme yapmış, 21 Nisan 2005 tarihinde Roj TV’nin kapatılamayacağı kararı almıştı. Karardan sonra Türk devleti Danimarka Adalet Bakanlığı'na başvurarak defalarca, Roj TV’nin PKK bağlantısını gösteren video kasetlerini delil olarak sundu ve Roj TV’nin kapatılması için polise suç duyurusunda bulundu. Roj TV davasının yeniden polise gönderilmesi, bir oyalama taktiği olarak görülüyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı