GeriGündem Roj TV provokasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  237
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roj TV provokasyonu

Roj TV provokasyonu
refid:4164440 ilişkili resim dosyası

Danimarka’dan yayın yapan PKK’nın yayın organı Roj TV’nin "Kepenk kapatın" çağrısına uymayan işyerleri, dün PKK’lıların cenaze töreni sırasında tahrip edildi. Provokatörler, Diyarbakır’ı savaş alanına çevirdiler.

GÜNEYDOĞU’daki operasyonlarda ölen 14 PKK’lıdan 4’ünün Diyarbakır’daki cenazesi, Türkiye’nin yıllardır Danimarka’dan kapatılmasını istediği Roj TV’nin provokasyonuna sahne oldu. Terör örgütünün Roj TV’den yaptığı "Kepenk kapatın" çağrısına uymayan 70 kadar işyeriyle 3 banka şubesi ve bir sağlık ocağı PKK yandaşlarınca molotofkokteylleri ve taşlarla tahrip edildi. Göstericilerin saldırdığı ATM’ler kullanılamaz hale geldi.

Operasyonda ölen teröristlerden Bülent Tanışık, Muzaffer Pehlivan, Mahmut Güler ve Kenan Demir’in cenazeleri, dün Diyarbakır Şefik Efendi Camii’nden kaldırıldı. Yaklaşık 5 bin kişi tarafından Yeniköy Mezarlığı’na götürülen cenazeler, 2’nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’nın önünden geçerken nöbet tutan askerlere taş atıldı. Cenazeler toprağa verildikten sonra bin kişilik grup, teröristbaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atarak kent merkezine doğru yürüyüşe geçti.
/images/100/0x0/55ea9f72f018fbb8f88c16a0

PANZER TUTUŞTU

Kalabalık grup 11 Nisan Polis Karakolu’na doğru yürüyünce önlerini kesen polis panzerine taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Alev alan panzeri diğer panzer su sıkarak söndürdü. Polisler, kendilerine taş atmayı sürdüren grubun üzerine gaz bombaları attı. Ara sokaklara dağılan gruplar Sağlık Ocağı ve bazı tekel büfeleri ile içkili restoranları tahrip etti. PKK’nın uydudan yayın yapan Roj TV aracılığıyla verdiği "Kepenklerinizi kapatın" ültimatomuna uymayan 70 kadar dükkan taş ve sopalarla tahrip edildi, bazı bankaların ATM’leri de kullanılmaz hale geldi. Güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan sokak çatışması saatlerce devam etti.

BANKALARA SALDIRI

Balıkçılarbaşı Semti’ndeki İş Bankası Şubesi’nin camlarını kıran yaklaşık 500 gösterici, masa ve sandalyelerle evrakı dışarı çıkararak ateşe verdi. Olaylar önlenemeyince Özel Harekát Timleri ile jandarma birlikleri devreye girerek müdahalede bulundu. Taş atan göstericilere karşı gaz bombaları kullanıldı. Saat 16.30’da hafifleyen olaylar akşam üstü tekrar yoğunlaştı. Saat 19.30 sıralarında Ofis Semti’nde 100 gösterici, kapalı olan işyerlerinin camlarını kırdı, kız yurdunu taşladı ve bazı araçları tahrip etti. Bir grup gösterici de Dağkapı Semti’ndeki Merkez Bankası ile Ziraat Bankası’na taş yağdırdı. Polisin müdahalesi ile taş atan eylemciler ara sokaklara dağıldı.

Olaylarda 2’si bıçakla olmak üzere 10 polis ve 1 asker yaralandı. Zaman Gazetesi muhabiri Mehmet Gökçe başından taşla ağır, Kanal 7 Muhabiri Sami Kardaş ise molotoflardan birinin bacağına isabet etmesiyle hafif yaralandı. 22 göstericinin de yaralandığı olaylarda, 23 kişi gözaltına alındı.

ADANA’DA DA OLAY

Adana’da da ölen teröristlerden ’Çekdar-Diyar’ kod adlı 24 yaşındaki İdris Sinet’in cenaze töreni, terör örgütü gösterisine dönüştü. Terör örgütü PKK’yı simgeleyen bezleri açıp, Öcalan sloganı atan grup, polisi taşlayınca arbede çıktı. Polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı. Cenazeye Merkez Seyhan İlçesi’ne bağlı Küçükdikili Belediye Başkanı DTP’li Leyla Güven de katıldı.

Teröristlerden Batman’a getirilen Abdurrahman Rükün’ün cenazesi ise İkiztepe Mezarlığı’nda toprağa verildi. Belediyenin aracına yüklenen Rükün’ün cenazesine yaklaşık 5 bin kişi katıldı. 5 kilometre yürüyen grup, "Dağlara çıkarız, hesabını sorarız" yazılı pankart taşıdı.

BELEDİYE AMBULANSI

Kenan Demir’in
cenazesi de Batman Belediyesi’ne ait ambulansla memleketi Siirt’e götürüldü. Siirt girişinde ambulansa sarı, kırmızı, yeşil flamalar ile teröristbaşı Öcalan’ın posteri asıldı. Demir, 5 bin kişinin sloganları arasında toprağa verildi. Cenazenin ardından kent merkezinde kadar yürüyen 500 kişilik bir grup polisi taşladı. Destek istenmesi üzerine askerler de yasa dışı gösteri yapan gruba müdahalede bulundu. Olaylarda kimliği belirlenemeyen bir kişi ve 19 yaşındaki Muhsin Ete yaralandı.

Özel Harekát uzun aradan sonra kentte

DİYARBAKIR’da PKK’lıların toprağa verilmesinden sonra patlak veren olayların önlenememesi üzerine, uzun süredir kente girmeyen Özel Harekát Timleri ile Jandarma birlikleri devreye girdi. Ortalığı savaş alanına çeviren göstericilere müdahale eden Özel Harekát Timleri olayları yatıştırdı. Ancak akşam üzeri yeniden olaylar başladı. Küçük gruplar işyerlerine ve bazı bankalara saldırdı. Güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine göstericiler ara sokaklara kaçtı. Jandarma komando timleri valiliğin bahçesinde konuşlanırken, olası bir saldırıya karşı alarma geçti.

Bay Rasmussen’e ithaf

ANKARA, Danimarka’dan yayın yapan "PKK’nın sesi" Roj TV’nin provokasyonları konusunda Kopenhag nezdinde birçok girişimde bulunmuştu. Bizzat Danimarka Başbakanı Bay Rasmussen’e, teröristin yayın organı konusunda uyarılar yapılmıştı. Ankara’dan Kopenhag’a iletilen belgelerle, İngiltere’nin PKK’ya destek olduğu için yayın yasağı getirdiği MED-TV’deki en az 18 programın Roj TV’den yayınlandığı ortaya konulmuştu. Üstelik de programların başka isimler altında, ancak aynı kişiler tarafından yapılıp sunulduğu net bir şekilde vurgulanmıştı. MED-TV’nin açılışında koronun söylediği marş benzeri parça bile aynen Roj-TV’de de tekrarlanıyor. Ama Ankara’nın tüm bu uyarılarını Bay Rasmussen anlamazlıktan geldi. O, kardeşi kardeşe vurduran terörün acısını yaşayan Türkiye’ye hep kulak tıkadı. Dün Roj-TV’nin provokasyonu, Diyarbakır’ı savaş alanına çevirdi. PKK yandaşlarının bu vandallığı, Bay Rasmussen’e ithaf olunur!..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle