Gündem Haberleri

  Roche'dan 200 bin doz grip ilacı geldi

  ANKA
  15.10.2005 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Roche Grubu, "Acil Yanıt Stoğu" adıyla 200 bin doza karşılık gelen 20 bin kutu grip ilacını Türkiye’ye gönderme kararı aldı.

  "Acil Yanıt Stoğu" adıyla Dünya Sağlık Örgütü’ne 3 milyon kutu grip ilacı bağışlayan Roche Grubu, bağışlanan ilaç stoğunun olası bir salgın durumunda ne şekilde ve ne zaman kullanılacağına ilişkin tüm karar verme yetkisinin Dünya Sağlık Örgütü’ne ait bulunduğu belirtildi.

  Açıklamada Roche’un bazı kümes hayvanlarında H5N1 virüsüne rastlanmasının ardından 200 bin doza karşılık gelen 20 bin kutu grip ilacını Türkiye’ye gönderme kararı aldığı bildirildi.  İlaçların pandemi (salgın) sırasında, hayati risk taşıyan kişilere antiviral tedavi amacıyla kullanılacağı ifade edildi.

  Türkiye’de kuşlarda görülen bazı vakalar dışında hastalığın insanlara da geçtiğine ilişkin şimdiye değin herhangi bir kanıta rastlanmadığı belirtilen açıklamada, "Roche, kuş gribi ile ilgili olarak geçtiğimiz hafta da Sağlık Bakanlığı’na 5 bin kutu grip ilacı bağışlamıştı. Hükümetler tarafından stoklanmak amacıyla ulaşan her grip ilacı talebi Roche tarafından talep sırasına göre planlanıyor ve mümkün olan en kısa sürede hazırlanarak ilgili ülkeye sevk ediliyor" denildi.

  TAMIFLU’YA DİRENÇLİ KUŞ GRİBİ

  H5N1 kuş gribi virüsünün, Vietnamlı bir kızda Tamiflu’ya direnç gösterdiği belirtildi. Kuş gribine yakalanan kardeşini taşırken hastalık kapan 14 yaşındaki kızın doz arttırılarak iyileştiği belirtildi. Yetkililer korkacak bir durum olmadığını kaydetti.

  Washington Post gazetesine göre, geçtiğimiz şubat ayında kuş gribine yakalanan erkek kardeşini taşırken hastalanan 14 yaşındaki Vietnamlı kızın vücudundaki H5N1 virüsü, Tamiflu isimli ilaca direnç gösterdi.

  Kıza öncelikle korunma amaçlı ufak dozda ilaç verildiği kaydedilen haberde, bunun hastalığın oluşmasını önleyemediği, hastalığın, adı açıklanmayan kızın vücuduna yayılmasıyla doz artırımına gidilip hasta kızın tamamen iyileştiği ve hastaneden taburcu edildiği bildirildi.

  Uzmanlar, virüsün genetik parmak izinin kardeşinin virüsü ile aynı olduğunu ancak kızın vücudunda evrim geçirerek ilaca karşı dirençli hale geldiğini belirtti.

  İlaca karşı dirençli virüsün insandan insana geçme ihtimali karşı uzmanlar alarma geçerken şu ana kadar böyle bir vakaya karşılaşılmadığı, Vietnamlı kızın bir istisna olabileceği ve panik yapılmasına gerek olmadığı ifade edildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı