Gündem Haberleri

  Roche: Tamiflu kuş gribine karşı etkili

  A.A İstanbul
  20.01.2006 - 11:55 | Son Güncelleme:

  İlaç Firması Roche, “erken dönemde verilen Tamiflu'nun kuş gribi virüsüne karşı etkinliğinin bir kez daha kanıtlandığını” bildirdi.

  Roche'dan yapılan açıklamada, Londra'da gerçekleştirilen “21. Yüzyılın İlk Pandemisi” konferansında, Tamiflu'nun kuş gribi hastalığına yol açan H5N1 virüsüne karşı etkisini araştırmak üzere yapılan araştırmanın sonuçlarının açıklandığı belirtildi.

  Araştırma ile erken dönemde verilen Tamiflu'nun H5N1 virüsüne karşı etkinliğinin bir kez daha kanıtlandığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

  “Araştırma kapsamında, H5N1 virüsü ile enfekte olmuş dağ gelinciklerine, enfeksiyonun 4. saatinden itibaren 5 gün boyunca, insanlarda kabul edilen tedavi dozu olan günde 2 kez 75 mg'ın karşılığı olacak şekilde 5 mg/kg oseltamivir verildi.

  Tamiflu'nun etken maddesini oluşturan oseltamivirle gelinciklerin tamamında üst solunum borusunda virüs çoğalımının önüne geçildi ve hiçbir ölümle karşılaşılmadı. Buna karşılık kontrol grubundaki gelinciklerin tümü H5N1 virüsüne bağlı olarak öldü.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı