Gündem Haberleri

  Roche skandalında 2 SSK'lıya tutuklama

  Hürriyet Haber
  17.02.2005 - 18:05 | Son Güncelleme:

  Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) fahiş fiyattan ilaç alımıyla ilgili soruşturma kapsamında haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Orhan Canbolat ile SSK Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir, tutuklanarak cezaevine konuldu.

  Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş'un, nöbetçi mahkemeye yaptığı itiraz üzerine gıyaben tutuklanmalarına karar verilen Özdemir ve Prof. Dr. Canbolat hakkındaki müzekkereler Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri Özdemir ve Canbolat, gözaltına alındılar.

  Ankara Adliyesi'nde nöbetçi mahkemeye çıkarılan Canbolat ve Özdemir, haklarındaki gıyabi tutuklama kararının vicahiye çevrilmesinin ardından Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'ne konuldular. Canbolat ve Özdemir'in soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul'a gönderileceği belirtildi.

  Bu arada halen sorguları süren Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş'nin Türkiye Genel Müdürü Faruk Yöneyman'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi, sağlık kontrolünden geçirildi.

  İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nden kelepçesiz olarak çıkartılan Yöneyman ve diğer 8 kişi, İstanbul Adalet Sarayı'ndaki Adli Tabiplik'e götürüldü. Burada sağlık kontrolünden geçirilen 9 kişi, sorgu ve diğer işlemlerinin tamamlanması için tekrar şubeye getirildi.

  İHBARI YAPAN MUNGAN GÖZALTINDA

  Soruşturmada adı geçen Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş hakkında çeşitli iddialarda bulunduğu öne sürülen Veysi Mungan, gözaltına alındı. Aynı zamanda Roche'nin eski bir çalışanı da olan Mungan, sorgulanmak üzere Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

  Mungan, “SSK İhale Komisyonu'nun, diğer hastane ve kurumların aldığından daha yüksek fiyatla Roche'den ilaç aldığı” iddiasında bulunmuş, Roche de işten çıkarılan bu kişinin yeniden yüksek maaşla geri dönmek için şirket yöneticilerini tehdit ettiği gerekçesiyle Mungan hakkında Şişli Adliyesi'nde dava açılmasını sağlamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı