Gündem Haberleri

  Roche ABD'ye Tamiflu göndermeyi askıya aldı

  Hürriyet Haber
  27.10.2005 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Roche firması, kuş gribine karşı en etkili ilaç olarak bilinen Tamiflu'nun, ABD'de özel sektöre ve depolara gönderilmesini geçici olarak durdurdu.

  Roche sözcüsü Alexander Klauser, Tamiflu gönderilmesinin geçici olarak durdurulmasının, Amerikan hükümetinden gelecek siparişleri etkilemeyeceğini söyledi.


  Klauser, AP ajansına verdiği demeçte, geçici durdurma kararının nedenini açıklarken, “önceliklerinin, grip sezonu başladığında halkın ihtiyacını karşılayacak kadar Tamiflu'nun temin edilebilmesi” olduğunu söyledi.

  Roche, bu ilacın Almanya'daki toptan dağıtımını da stok endişesiyle durdurmuş, ancak ihtiyaç halinde doktorların ilacı doğrudan şirketten almayı sürdüreceklerini açıklamıştı.

  VİETNAM, ÜRETİM İZNİNE BAKMAYACAK

  Bu arada, kuş gribinden 41 kişinin öldüğü Vietnam'da, bir salgınla karşılaşılması halinde, Tamiflu ilacının izne bakılmadan üretilebileceği açıklandı.


  Vietnam İlaç Denetim Dairesi Başkanı Cao Minh Quang, Vietnam'ın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada, hükümetin Roche ilaç firmasına Tamiflu'nun ülkelerinde üretilebilmesi önerisinde bulunduğunu söyledi.
  Quang, “Ancak bir salgın durumunda, ilacı izinsiz üretmeye başlayacağız” dedi ve devlet tesislerinin ilacın toplu üretimine hazırlandığını söyledi.

  Cao Minh Quang, Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre, bir salgın halinde 82 milyonluk Vietnam nüfusunun yüzde 10'unun bu hastalıkla temas edebileceğini belirtti.

  Kuş gribinin ilk kez Aralık 2003'te vurduğu Vietnam'ın elinde halen 600 bin Tamiflu tableti bulunuyor, ancak 1 milyon tablet daha stoklanmak isteniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı