Gündem Haberleri

  Robo-dok'lar ameliyathaneleri ele geçiriyor

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Robotlar yakın bir gelecekte insandan daha güvenli ameliyatlar yapacak. American College of Surgeons'da yapılan bir gösteride, robotların gelecekte nasıl ince ve komplike ameliyatları güvenli ve sorunsuz bir şekilde yapacaklarını Da Vinci adı verilen robot sergiledi.

  Da Vinci bir hastayı ameliyat ederken, onu yöneten cerrah kokpite benzer bir odadan komuta ediyor. Kaliforniya'lı Intuitive Surgical adlı high-tech şirketinin ürettiği "robo-dok'ların atası" olarak adlandırılan Da Vinci, şu an tam istenilen kalitede olmasa da çok yakın bir gelecekte dünyanın birçok hastanesinde kullanılmaya başlanacak. Şirketin kurucusu ve Da Vinci'nin "babası" sayılan cerrah Frederic Moll, robotlarının istediklerinden daha büyük, daha pahalı olduğunu ve cerrahların tüm beklentilerini şimdilik yerine getiremediğini, ancak Da Vinci'yi geliştirmek için aralıksız çalıştıklarını söylüyor.

  EN KOLAY BY-PASS

  Robo-dok'lar kalbi yerinden çıkarmadan by-pass ameliyatlarını çok kolay yapabiliyor. Almanya'nın Dresden kentindeki üniversite hastanesi uzun süredir bu robotlardan kullanıyor ve hastanede bugüne kadar 100'den fazla by-pass ameliyatı yapılmış.

  Ameliyatlarda robot kullanan hastaneler, robotların bir insandan daha güvenilir olduğunu belirtiyor. Saatler süren ameliyatlar cerrahlar açısından sıkıntı yaratabiliyor ve zor bir ameliyatta birden fazla cerrah görev yapıyor. Oysa robotlar elleri bir an bile titremeden saatlerce güvenli bir şekilde görevlerinin başında olabiliyor.

  Dresden Üniversite hastanesi yetkilileri, ameliyathanede bulundurdukları insan sayısını da azalttıklarını ve bu durumun hasta açısından önemli sonuçları olduğunu belirtiyor: Ameliyathaneye ne kadar az insan girerse, o kadar steril olur ve içeriye daha az bakteri taşınır. Basit operasyonlarda ameliyathaneye robotun yanında sadece bir anestezistin bulunması yeterli oluyor.

  Da Vinci Almanya'da en son prostat kanseri ameliyatında kanserleri hücrelerin temizlenmesinde deneme amacıyla kullanıldı. Zor olan prostat ameliyatında, çok ince olan sinirlerin zedelenmemesi gerekiyor. Aksi halde hastanın idrar yolları etkilenebilir veya cinsel fonksiyonunu kaybedebilir.

  Geleneksel yöntemlerle çalışmayı isteyen cerrahlar her ne kadar robotların devreye girmesinden rahatsızlık duysa da, robo-doklar tıpta bir devrim olarak kabul ediliyor. Frederic Moll, robotların ameliyatlarda kullanılmasına otomobil örneğini veriyor: İlk otomobiller at arabasına benziyordu, ama artık at yoktu.

  Robotların devreye girmesinin bir devrim olduğunu söyleyen Moll, geleneksel yöntemlere göre avantajlarının çok fazla olduğunu ve hastaların bir makine tarafından ameliyat edilmekten korkmasına gerek olmadığını belirtiyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı