Gündem Haberleri

  Ro-Ro batığı 5 ay sonra çıkarılacak

  İbrahim ALDEMİR/BANDIRMA (Balıkesir), (DHA)
  24.10.2008 - 14:40 | Son Güncelleme:

  DENİZCİLİK Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, Bandırma Limanı'ndan İstanbul Ambarlı'ya gitmek üzere yola çıktıktan 300 metre sonra batan ‘Hayat-N’ adlı Ro-Ro gemisinin batığının 5 ay sonra çıkarılacağını açıkladı.

  İstanbul Ambarlı seferini yapmak üzere geçen 14 Eylül gecesi Bandırma Limanı'ndan ayrıldıktan 300 metre sonra, 73 kamyon, 2 otomobil ve 106 yolcu ve mürettebatla batan ‘Hayat- N’ adlı Ro- Ro gemisiyle ilgili Bandırma Kaymakamlığı'nda, Balıkesir Vali Yardımcısı Sebahattin Kapucu başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Yapılan toplantıda, Marmara- N Denizcilik Ticaret A.Ş.'ye ait 8 bin 547 grostonluk 118 metre boyundaki Ro- Ro gemisinin 5 ay sonra çıkarılması kararı çıktığını belirten Kurt, “Toplantıda zarar tespiti ile ilgili bilgiler görüşüldü. Konu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Mevcut gemi üzerindeki yüklerin ekolojik dengeye zarar verecek derecede olmadığı kabul ediliyor. Geminin içindeki yağ ve yakıt tamamen alındı. Bu ürünlerin karada Çevre Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış atık bertaraf tesislerine gönderilmesine ait karar çıktı. Gemi enkazının çıkarılması için yüklenici firmadan, aksiyon raporu istendi. Enkaz çıkarılması zor bir iş. Batık gemi su altında bulunan büyük bir kütle. En iyi iyimser düşünce ile batık gemi 5 ay sonra bulunduğu yerden çıkarılacaktır” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı