GeriGündem Rize'de şiddetli yağış hasara yol açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rize'de şiddetli yağış hasara yol açtı

Rize'de şiddetli yağış hasara yol açtı
refid:29888278-spot ilişkili resim dosyası

Rize'de, gece saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan şiddetli yağış nedeniyle hasar meydana geldi. Şiddetli yağışın taşma noktasına getirdiği bir dere yatağına yapılan bina, görenleri hayrete düşürdü.

Güneysu ilçesinde yağış sebebiyle debisi yükselen Salarha Deresi'nin taşması sonucu iki HES şantiyesinde hasar oluştu.İlçeye bağlı çok sayıda mahalle ve köy yolu, toprak kayması sonucu ulaşıma kapandı. Belediye ve İlçe Özel İdaresine bağlı ekipler, yolların açılması için çalışmalara başladı.

Rizede şiddetli yağış hasara yol açtı

Rize'deki bu bina, "Dere yatağına ne yapılmaz" sorusunun cevabı gibi

Merkeze bağlı Muradiye beldesinden geçen Muradiye Deresi, şiddetli yağış nedeniyle taştı. Beldede, park halindeki 2 otomobil dere sularıyla sürüklenirken, Muradiye Camisi ile sağlık ocağında hasar oluştu. Bazı evlerin zemin katları ile iş yerlerini su bastı.

Rize-Çaykent-Muradiye karayolunda dere sularının taşıdığı taşlar, karayolları ekiplerince temizlendi. İl Özel İdaresi ve belediye ekipleri çalışma başlattı.

Merkeze bağlı Müftü Mahallesi'nde, 7 katlı bina ile çevresindeki istinat duvarına yıldırım isabet etti. İstinat duvarının çökmesi sonucu binanın zemin ve birinci katında hasar meydana geldi. Park halindeki bir otomobil, çöken duvarın altında kaldı. Rize Belediyesi ekipleri, tedbir amacıyla binayı boşattı.

Rizede şiddetli yağış hasara yol açtı


İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, hasar tespit çalışmalarına başladı.

"15 dakika her şey olup bitti"

Muradiye beldesi sakinlerinden Hasan Kazdal, yaptığı açıklamada, saat 05.00 sıralarında derenin yükseldiğini söyledi. Can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu belirten Kazdal, "15 dakika içinde her şey olup bitti. Çocuklarımızı güçlükle evden çıkardık. Maddi kaybımız büyük ama can kaybının olmaması sevindirici" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle