Gündem Haberleri

  Rize Valisi test için ihbar yaptı

  Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)
  10.09.2013 - 13:37 | Son Güncelleme:

  RİZE Valisi Nurullah Çakır, dün akşam selde 3 kişinin kayıp olduğu ihbarında bulundu. İhbar üzerine valilikte kriz masası oluşturuldu, 5 kişilik öncü arama ve kurtarma ekibi yola çıkarıldı, 50 kişilik arama kurtarma ekibi ile iş makineleri hazır hale getirildi. Vali Çakır, bir süre sonra ihbarı kendisinin test amacıyla yaptığını açıklayarak ekiplere teşekkür etti.

  Rize Vali Nurullah Çakır, meteorolojinin sel ve heyelan uyarısının ardından arama ve kurtarma ekiplerini test etmek amacıyla dün akşam ilginç bir uygulamaya imza attı. Vali Çakır, saat 20.30 sıralarında Hemşin’in Kantarlı Köyü’nde 3 kişinin kayıp olduğu ihbarında bulundu. Kendisi ve yardımcısı Şefik Aygöl’ün dışında kimsenin aslını bilmediği ihbar üzerine kriz masası üyeleri yaklaşık 30 dakika içerisinde valilik binasında bir araya geldi.

  İlk etapta 5 kişilik arama kurtarma ekibi yola çıkarıldı, aralarında Jandarma Arama Timi’nin de yer aldığı 50 kişilik ekip hazır hale getirildi. İhbar üzerine İl Özel İdaresi, Devlet Su İşleri ve Karayolları Şube Müdürlüğünce 30 iş makinesi ve araç hazırlandı, aralarında itfaiye ekiplerinin de yer aldığı Hemşin, Pazar ve Ardeşen Özel İdaresi’ne bağlı ekipler bölgeye sevk edildi. Ekiplerin kısa sürede hazır hale geldiğini tespit eden Vali Nurulah Çakır, ihbarın kendisi tarafından yapıldığını belirterek ekiplere teşekkür etti ve geri dönmelerini istedi.

  Çalışma sırasında ekiplerin en kısa sürede hazır hale gelmek için gerekli refleksi gösterdiğini belirten Vali Çakır, "Bu süreçte yaşanan sıkıntılar tespit edilerek bilgi alışverişinde bulunuldu. Yaşanabilecek afetlerde her zaman öncelikli çalışmalarda bulunmamız gerekiyor. Ekiplerin her daim hazır halde olması, eşgüdümün sağlanması ve bilgi akışının en üst seviyede olması şart. Ayrıca kamu gücünün yanında sivil toplum kuruluşlarından da daha etkin faydalanılması ve afet anında bu ihbarda gösterilen refleksin gösterilmesi gerekiyor" dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı