Gündem Haberleri

  Rice Türkiye ve Irak'ı birlikte çalışmaya cesaretlendereceklerine söz verdi

  (a.a.)
  22.10.2007 - 23:13 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Türkiye ve Irak hükümetlerini PKK konusunda birlikte çalışmaya cesaretlendirme yönünde ABD'nin mümkün olduğu kadar çok çalışacağına söz verdiğini söyledi.

  Düzenlediği günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan McCormack, Rice'ın bugün Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasına değindi ve “Rice, Başbakan Erdoğan'a, iki tarafı (Irak ve Türkiye) birlikte çalışmaya cesaretlendirmek için mümkün olduğu kadar çok çalışmaya devam edeceğimize söz verdi” dedi.

  Bir gazetecinin, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi'ndeki konumu göz önüne alınırsa, ABD'nin Türkiye üzerindeki etkisinin azaldığı yönündeki yorumu üzerine McCormak, “Biz bu iki konuyu ayrı tutmaya çalışıyoruz” dedi.

  McCormack, Türk hükümetine ve Türk halkına, Amerikan hükümetinde farklı güç merkezleri bulunduğunu ve dış politika üretmenin, yönetimin sorumluluğu altında olduğunu anlatmaya çalıştıklarını belirterek, tasarının, yönetimin görüşlerini yansıtmadığını ve bu mesajın Türk hükümeti tarafından algılandığını söyledi.
  McCormack, “Tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gelmeyeceğini umuyoruz. Temsilciler Meclisi liderliğini, tasarının Genel Kurul'da oylamaya getirilmemesi yönünde cesaretlendirdik. Ancak sonuç olarak bu kararı vermek onlara bağlı” dedi.

  Bazılarının, PKK meselesi ve Ermeni tasarısını birleştirerek, Türk-Amerikan ilişkilerini sorgulamasının yanlış olduğuna işaret eden McCormack, “Türk-Amerikan ilişkileri sağlam. NATO müttefikiyiz ve Türkiye'nin, ABD'den daha iyi dostu yok” diye konuştu.

  McCormack, Türkiye'de de ABD'de de bu meseleleri iç siyaset malzemesi yapmaya çalışanlar olduğunu savundu.

  ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın, Ankara'yı ziyaretinin sözkonusu olup olmadığı sorusu üzerine McCormack, İstanbul'daki Irak'ın komşuları toplantısına katılmayı planladıklarını ve bu seyahat kesinleşince duyuracaklarını kaydetti.

  Son dönemdeki PKK saldırılarının, Türk ve Irak hükümetlerinin bu meseleye çözüm bulunması yönünde birlikte çalışmasını gerektirdiğini belirten McCormack, PKK'nın on yıllardır başa çıkılmaya çalışılan bir mesele olduğunu söyledi.

  McCormack, “PKK konusunda Iraklılar'ın eyleme geçtiğini görmek istiyoruz. Bu bu terör olaylarının durduğunu, Türk ve Iraklılar'ın daha fazla saldırı olmasını engellemek üzere işbirliği içinde çalıştığını görmek istiyoruz. PKK terörist bir örgüttür. Terör örgütleriyle de müzakere edemezsiniz. İlk adım, daha fazla saldırı olmaması ve PKK'nın terörist faaliyetleri yüzünden masum hayatlarının kaybedilmemesidir” dedi.

  ABD'nin, PKK'nın ortadan kaldırılmasında Irak'a yardım edip etmeyeceği sorusu üzerine McCormack, “Bu konuda harekete geçmenin Irak hükümetinin işi olduğunu düşünüyoruz. Onları, Türk hükümetiyle işbirliği içinde çalışmaya cesaretlendiriyoruz” yanıtını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı