Gündem Haberleri

  Rice: PKK kabul edilemez

  Hürriyet Haber
  06.02.2005 - 11:12 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Rice: El Kaide ve PKK gibi terör örgütlerinin yaptıkları modern dünyada kabul edilemez.

  Bir günlük ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrılan ABD Dışişleri Bakanı Condollezza Rice, ”El Kaide ve PKK gibi terör örgütlerinin modern dünyada yaptıklarının kabul edilemez olduğunu” söyledi.

  Sabah saatlerinde Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Rice, ardından da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Ankara'daki temaslarını tamamlayan Rice ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Esenboğa Havaalanı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

  Rice, Ankara ziyaretini “memnuniyet verici” olarak nitelendirdi ve yakın zamanda Türkiye'ye yeniden gelmek için hazırlık yapacağını belirtti.

  Türkiye ile ABD'nin ortak çıkarlar ve değerlere dayalı, uzun geçmişe sahip ilişkileri olduğunu ifade eden Rice, Gül ile görüşmesinde öncelikli olarak Irak'taki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

  “Toprak bütünlüğüne sahip, bütün komşularıyla iyi ilişkiler içinde olan, dinsel ve etnik geçmişlerinden bağımsız olarak bütün azınlıkların iyi muamele ve saygı gördükleri bir Irak” arzu ettiklerini dile getiren Rice, Irak'tan komşularına yönelik terör faaliyetlerine de göz yumulamayacağını kaydetti. Rice, “El Kaide ya da PKK gibi terör örgütlerinin yaptıkları, modern dünyada kabul edilemez” diye konuştu.

  Rice, Ankara'nın ABD'nin bölgeyi terörden temizleme konusundaki kararlığından haberdar olduğunu belirtti.Görüşmelerda ayrıca Kıbrıs ve Ortadoğu barış süreci konularını ele aldıklarını kaydeden Rice, her iki konunun da barışçı şekilde çözülmesini arzu ettiklerini belirtti. Rice, Gül'ün bir süre önce Ortadoğu'da temaslarda bulunduğunu hatırlatarak, kendi Ortadoğu gezisi öncesinde Gül'ün görüş ve önerilerini dinlediğini kaydetti.

  ORTADOĞU KONUSUNDA GÜL'DEN BİLGİ ALDI

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu'da barış sürecinin gerçekleşmesiyle birlikte, bölgede İsrail ve Filistin devletlerinin barış içinde yaşayabilecekleri ortaya çıkınca, “herkesin birbirine karşı duyduğu olumsuzlukların ortadan kalkacağına emin olduğunu” söyledi.

  Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ortadoğu'ya mesajının sorulması üzerine, tarih boyunca Müslümanlarla Yahudilerin karşılıklı savaşlarının, birbirlerine karşı katliamlarının hiç olmadığına dikkati çekti.

  Bakan Gül, “Filistinliler ve İsrailliler kendi ayrı devletleriyle güvenlik içinde beraber yaşamaya başladıklarında, yeni bir anlayışın kendiliğinden ortaya çıkacağına emin olduğunu” ifade etti. Gül, “O yüzden hepimizin bu barış sürecine çok daha anlamlı katkılar sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

  Kısa süre önce bölgeyi ziyaret ettiğini hatırlatan Gül, bölgede iyimser bir iklim olduğunu ve bu iyimser iklimin “gerçeğe dönüşmesi” gerektiğini, orada da söylediğini belirterek, bunun için Filistinlilerin intihar saldırılarından, İsraillilerin de Filistinli liderleri öldürme eylemlerinden vazgeçmelerini istedi.

  Gül, bunları bölgeyi ziyareti sırasında açıkça konuştuklarını, olumlu gelişmeler olmasını ümit ettiğini, bu konuda karşılıklı mutabakatın da ortaya çıktığını belirtti.

  İKİ ESKİ MÜTTEFİK

  “Dost ve müttefik ABD'nin Dışişleri Bakanı Rice'i Türkiye'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını” kaydeden Gül, ziyaretin zamanlamasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin önemini ortaya koyduğunu ve Rice'ın ziyaretinin her iki ülkenin de çıkarına olduğunu ifade etti.

  Gül, ABD ve Türkiye'nin çok eski iki müttefik olduğuna işaret ederek, aralarındaki ilişkilerin sadece askeri değil, siyasi, kültürel, ticari, birçok alanı kapsadığını ve ortak değerlere dayandığını söyledi.

  Bütün dünyada barış ve istikrarın olması, ekonomik gelişme ve terörle mücadele gibi konularda iki müttefikin daima istişare edeceğini ve yakın çalışma içinde olacağını vurgulayan Gül, “Bugünkü görüşmemizde de çok samimi iki müttefik olarak, bütün konuları, uluslararası ve bölgesel konuları, Irak'ta olan meseleleleri ve diğer önem verdiğimiz bütün meseleleri gayet samimi ortam içinde detaylıca konuştuk” dedi.

  Dışişleri Bakanı Gül, konuştukları hususları beraber takip edeceklerini, istişare ve işbirliği sürecini devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

  .

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı