Gündem Haberleri

  Rice: Kimseye Amerikan demokrasisi dayatmıyoruz

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 13:16 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ülkesinin kimseye Amerikan demokrasisini dayatma niyeti olmadığını söyledi.

  Rice, resmi ziyaret için dün gece geldiği Kazakistan'ın başkenti Astana'da bugün ilk olarak Lev Gumilyev Avrasya Üniversitesi'ni ziyaret etti, daha sonra Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edildi.

  ABD Dışişleri Bakanı Rice, Avrasya Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, “ABD'nin kimseye Amerikan demokrasisi dayatma, Orta Asya'daki dostlarına demokrasi öğretme niyetinde olmadığını” söyledi. Rice, ancak insan temel hak ve özgürlüklerini güvenceye alan bir demokraside herkesin hemfikir olduğunu, bunu korumak ve savunmak gerektiğini kaydetti.

  Rice, Devlet Başkanı Nazarbayev ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada da Kazakistan'ın Orta Asya'da Kırgızistan ve Tacikistan gibi komşularının kalkınmasında itici güç olduğunu söyledi.

  Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana önemli reformlar yaptığını kaydeden Rice, enerji, ulaşım, sermaye akışı gibi konularda komşularına olumlu etkisinin olacağına inandığını dile getirdi.

  Nazarbayev ile görüşmesi sırasında Kazakistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliği konusunu da görüştüklerini belirten Rice, Kazakistan'ın bu örgütte yerine alacağını ve bunu desteklediklerini söyledi.

  İki ülkenin, güvenlik, uluslararası güvenlik, terörle mücadele konularında işbirliği içinde olduğunu kaydeden Rice, açık ve adil bir seçim dönemi geçirecek Kazakistan'ın demokrasinin geliştirilmesi konusunda da bölgede lider olma imkanına sahip olduğunu kaydetti.

  Rice, Kazakistan'da devlet başkanlığı seçimlerinde, muhalefet adaylarına tam olarak kendini anlatma ve propaganda imkanı sağlanması gerektiğini ifade etti.

  Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de konuşmasında, ifade özgürlüğünü desteklediklerini, ancak bunun “yalan haber ve dezenformasyon ile bulandırılmaması gerektiğini” söyledi.

  Nazarbayev, seçimin demokratik, adil ve açık yapılması için Merkez Seçim Komisyonu'nun gerekli önlemleri aldığını ve çalışmalarına devam ettiğini belirterek, hükümetin komisyona gerekli yardımı gösterdiğini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı