Gündem Haberleri

  Rice, Hamas karşıtı cepheyi genişletmeye çalışacak

  ANKA
  19.02.2006 - 11:38 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Hamas heyetini kabul etmesine ilişkin tartışmalar sürerken ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yarın Ortadoğu gezisine başlıyor. Rice’nin "Hamas karşıtı cephe"yi güçlendirmeye çalışacağı, Arap ülkelerinden Hamas’a kaynak sağlamamasını isteyeceği belirtiliyor.

  Hamas heyetinin Türkiye ziyaretinin yankıları sürerken ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yarın "Hamas karşıtı cephe"yi güçlendirmeye yönelik bir Ortadoğu gezisine çıkıyor. Rice’nin gezi sırasında özellikle Hamas’a kaynak sağlanmamasını isteyeceği belirtiliyor.

  Türkiye’nin Hamas heyetini kabul etmesini olumsuz karşılamakla birlikte "ılımlı" bir tepki vermeyi tercih eden Bush Yönetimi’nin ağır toplarından Condoleezza Rice’nin 20- 24 Şubat tarihlerinde Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapacağı ziyaretlerin "Hamas karşıtı uluslararası cepheyi" güçlendirmeyi amaçladığı öne sürülüyor.
  Condoleezza Rice’nin Ortadoğu gezisi, Hamas heyetinin Türkiye ziyareti ve yeni Filistin parlamentosunun toplanmasının hemen ardından gerçekleşiyor. Gezinin başlamasından hemen önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin Yönetiminden 50 milyon dolarlık ABD yardımını iade etmesini istedi.

  İsrailli basına göre, Bush Yönetiminin, Arap ülkelerinin Hamas’a kaynak sağlamalarını önlemek istediği ifade ediliyor. Bu amaçla, Rice’nin gezesi sırasında Hamas’a mali destek sağlanmasının, ABD’nin yürüttüğü terörle mücadele karşıtı bir tutum gibi algılanacağı mesajını vereceği kaydediliyor.

  Condoleezza Rice’nin gezisinin ne ölçüde başarılı olacağı tartışılıyor. Nitekim, ABD’nin Hamas’ın uluslararası toplum tarafından izole edilmesi yolundaki politiksının, Rusya’nın Hamas’ı davet etmesi ve Türkiye’nin de bir Hamas heyetini kabul etmesinin ardından darbe yediği düşünülüyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı