Gündem Haberleri

  Rice’dan Gül’e ABD imajı ve İran ricası

  Uğur ERGAN / ANKARA
  07.02.2005 - 01:31 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türk kamuoyunda artan ABD karşıtlığının önlenmesi ve İran konusunda Türk meslektaşı Abdullah Gül’den ricacı oldu. Rice, Gül’le yaptığı görüşmede şunları söyledi:

  ‘Yaptığımız araştırmalarda, Türk kamuoyunda Amerikan karşıtlığının arttığını gösteriyor. Sizin ve Sayın Başbakan’ın, Türk kamuoyunda çok sevildiği ve etkili olduğunuzun çok iyi farkındayız. Sizin gibi sevilen liderlerin kamuoyunu aydınlatmada önemli rol oynayacakları son derece açık. Açıklamalarınızda temelde anlaştığımız noktaları ön plana çıkarırsanız çok seviniriz. Biz de kesinlikle stratejik sorgulama niyetinde değiliz. Çünkü biz zaten stratejik müttefikiz.’

  Rice’ın ikinci ricası ise İran’la ilgili oldu. İran’ın sivil amaçlı nükleer çalışmaları kötü niyetli kullanma yönünde bazı bilgiler olduğunu, Hamas ve Hizbullah’a desteğinin de devam ettiğini belirten Rice, ‘İran’ın bu kötü niyetli çalışmalarını belgeleriyle dünya kamuoyuna sunduğumuzda, Tahran yönetiminin bu yoldan vazgeçmesinde bize yardımcı olursanız seviniriz’ mesajını verdi. Rice, tüm bunlara rağmen İran’a bir saldırı planlarının olmadığını yineledi.

  Görüşme tutanakları

  Kıbrıs için çok ciddi çalışıyoruz

  GÜL Kıbrıs’ta yaşananları biliyorsunuz. Sizden bu sorunun çözümüne katkı istiyoruz. Kıbrıs Türk tarafına ABD’den bir uçağın inmesi, bir geminin yanaşması Rumları adım atmaya zorlayacaktır.

  RICE Kıbrıslı Türkler için daha fazla neler yapılabilir bunun üzerinde inanın çok ciddi çalışıyoruz. Bizim de desteklediğimiz Annan Planı’nı Rumlar reddetti. Rumların redettiği bir şeyden dolayı bunun bedelini Kıbrıs’lı Türkler ödememeli.

  Ortadoğu için öncü olabiliriz

  GÜL Ocak başında bölgeye gidip hem İsrail, hem Filistin tarafına telkinlerde bulundum. İki tarafla da iyi ilişkisi olan nadir ülkelerden birisiyiz. Biz bu süreçte her iki tarafa aktif katkıda bulunmaktan yanayız.

  RICE Sizin deneyimlerinden ciddi şekilde yararlanacağımıza inanıyoruz. Katkılarınızı yerinde buluyoruz. Girişimlerinizin devamından yanayız. Bölgeye daha köklü demokrasi geldikten sonra sorunun daha kolay çözüleceğine inanıyoruz.

  Afganistan desteğine teşekkür

  GÜL Biz Afganistan’a tarihi bağlarımızdan dolayı her zaman önem verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Bu ülkeye her alanda ciddi katkımız var. ISAF komutanlığını ikinci kez devralacak olmamız nedeniyle bu hafta sonu Kabil’e gideceğim.

  RICE Türkiye Afganistan’da çok büyük işler yaptı. Bu yaptıklarınızın farkındayız ve gerçekten takdir ediyoruz. Komutanlığı ikinci kez almanızdan dolayı memnunuz. Türkiye’nin komutanlığı sürecinde daha da iyi işler yapılacağına inanıyoruz.

  Erivan bir adım atmalı

  RICE Ermenistan’la ilgili ne düşünüyorsunuz?

  GÜL Ben hem Azeri, hem Ermeni bakanla 5-6 kez bir araya geldim. Bu mesele kronik bir hal almıştır. Ancak bu konuda Ermenistan’ın adım atması gerekiyor. Adım atarsa karşılığını görür.

  RICE Şunu da belirteyim ki, Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasına ve uyguladığı ekonomik programa tam destek veriyoruz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı