Gündem Haberleri

  Ricciardone Hasankeyf'i gezdi

  DHA
  25.06.2013 - 18:56 | Son Güncelleme:

  Batman’daki gezisi kapsamında tarihi Hasankeyf İlçesi’ni ziyaret eden ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Zeynel Bey Türbesi, El-Rızk minaresi ve tarihi köprünün fotoğraflarını çekti.

  Hasankeyf kazılarından sorumlu Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Hasankeyf Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın ve Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen’in karşıladığı ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, antik kentte fotoğraf makinesini elinden düşürmedi.

  Hasankeyf kazı evinde kazılarla ilgili son durumu rapor halinde Büyükelçi Ricciardone’ye veren Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uluçam, daha sonra Hasankeyf’in bazı tarihi mekanlarını beraber gezdi. Zeynel Bey Türbesi’ne ilgi gösteren Ricciardone, daha sonra Hasankeyf Köprüsü yakınında Rektör Prof. Dr. Uluçam ve ilçe yöneticileriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Kazılardan sorumlu Rektör Prof. Dr. Uluçam, "Hasankeyf’e en büyük tahribatı Moğollar verdi. Köprünün ayakları duruyor ama Moğol istilası sırasında köprü büyük hasar görmüş" dedi.

  ESNAFLA SELAMLAŞTI

  1870’li yıllarda yapılan Hasankeyf’in eski çarşısını gezen Ricciardone, esnafla selamlaştı. El-Rızk Cami minaresini fotoğrafını çeken Ricciardone’ye, bilgi veren Rektör Prof. Dr. Uluçam, "Hasankeyf Kalesi sağlamlaştırılacak. Bu konuda DSİ’nin yeni projesi var. Eski yerleşim biriminde olası göçük kayması nedeniyle kale şu an turizme kapalı durumda" diye konuştu.

  Hasankeyf Kalesi önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ricciardone, "Sıcak bir havada Hasankeyf’teyiz. Burası turizm için müsait bir yer. Sıcak havada bile turizme açık Hasankeyf, bir kültür mirasıdır. İnşallah buraya Eylül ya da Mart’ta tekrar gelebiliriz. Burası yerli ve yabancı turistler için çok cazip bir yer. Hasankeyf’teki kazı konusunda Rektör Uluçam’dan detaylı bilgi aldım. Sıcak bir atmosferde Hasankeyf’te ağırlandık" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı