Gündem Haberleri

  Ricciardone Dışişleri'ne teşekküre gidecek

  Zeynep GÜRCANLI / ANKARA
  07.02.2013 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Türk yargısıyla ilgili sözlerinin ardından özellikle AK Parti cephesinden gelen eleştiri oklarının hedefi olan AB Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı yönünde haberler Ankara kulislerini hareketlendirdi. Ancak olayın perde arkasında farklı bir durum söz konusuydu.

  ABD Büyükelçiliği ve Ankara'daki Büyükelçisi Francis Ricciardone, önce Büyükelçiliğe yönelik terör saldırısı, ardından da Ricciardone'nin önceki gün gazetecilerle sohbette yaptığı, Türk yargısına yönelik eleştiriler içeren açıklaması nedeniyle Türkiye gündeminin ön sıralara yerleşti.

  Bu nedenle, Ricciardone'nin attığı her adım Türk medyasında büyük ilgi çekiyor ve yakından izleniyor.

  Sadece medya değil, Büyükelçiliğe saldırı sonrasında Büyükelçi Ricciardone'nin Ankara'daki her teması için olağanüstü güvenlik önlemi alıyor.
  Ankara'da bu sabah da, Ricciardone'nin Dışişleri Bakanlığı'na gideceğine ilişkin bilgi üzerine, Türk yargısını eleştiren açıklamaların yarattığı rahatsızlığın, resmi bir uyarıyla dile getirileceği beklentisi hakim oldu.

  Ancak Amerikan Büyükelçilik kaynakları, Ricciardone'nin Dışişleri'ne ziyaret için "kendisinin randevu aldığını", Bakanlıkta Müsteşar Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşeceğini ifade ettiler. Ricciardone'nin Sinirlioğlu'yla görüşme isteğinin altında ise, Türk polisinin Büyükelçilik saldırısı sonrasında olayı çözmekteki hızı ve işbirliği nedeniyle "teşekkür etmek" olduğu da vurgulandı.
   
  KONU AÇILIRSA...
   
  Ancak diplomatik kaynaklara göre, Ricciardone'nin Türk yargısını eleştirdiği sözlerinin hatırlatılması ihtimaline karşı da hazırlıklı. Bu konunun Sinirlioğlu ile görüşmede gündeme gelmesi halinde, Ricciardone'nin başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türk hükümet üyelerinin yakın geçmişte Türk yargısına yönelik kamuoyu önünde yaptıkları eleştirileri hatırlatarak, bunları tekrarladığını söyleyebileceği belirtiliyor.

  Amerikan elçisine, Türk yargısına yönelik eleştirileri nedeniye en sert tepki AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik'ten gelmişti.

  Çelik, "Büyükelçi haddini bilmiyor" demişti. Ricciardone, yaklaşık iki yıl önce de Türkiye'deki ifade özgürlüğü konusunda yaptığı açıklamalar nedeniyle bizzat Başbakan Erdoğan'ın tepkisini çekmiş, Erdoğan Amerikan Elçisini "Acemi elçi" diye nitelendirmişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı