Gündem Haberleri

  Reyhanlı, barış sürecini vurdu

  Emre KIZILKAYA / DIŞ AÇI
  13.05.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İkinci Cenevre süreci bugün ikinci darbeyi yedi. Reyhanlı'yı vuran patlamalar, Suriye içsavaşına barışçı bir çözüm bulunması yönünde bu hafta tekrar filizlenen sürece yeni bir darbe niteliğinde.

  Türkiye uçuşa yasak bölge ısrarını korusa da, askeri müdahale için isteksizliğini sürdüren ABD, John Kerry'nin dışişleri bakanı olmasının ardından Suriye krizi konusunda farklı hamleler yapmaya başlamıştı.

  Obama Yönetimi, kimyasal silah konusunda "kırmızı çizgisinin" bulanıklaştığı bir dönemde Rusya ile geçen yılki 6 maddelik Cenevre anlaşmasını canlandırma kararı almıştı. İlk aşamada mayıs sonuna kadar bir uluslararası konferans toplanacaktı.

  Suriye'de içsavaşın iki tarafının da tavizler vererek masaya oturması ve bir geçiş yönetimi kurulmasını öngören Cenevre süreci şimdi de "Beşar Esad" faktörüne endekslenmişti.

  Birkaç hafta önce "İsimler bizi ilgilendirmiyor" diyen Moskova, Kerry'den gelen "Esad geçiş hükümetinde yer alamaz" açıklaması üzerine bugün sert bir çıkış yaptı.

  Rusya, "masaya oturacak isimlerde anlaşılamadığını" belirterek bu şartlarda uluslararası konferansın ay sonundan önce toplanmasının "imkansız" olduğunu açıkladı.

  Reyhanlı'daki patlamalar, Suriye'deki içsavaşın daha fazla kan akıtılmadan siyasi bir çözümle noktalanması ümidini daha da zayıflatabilir.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sıcağı sıcağına ilk açıklamasında "Suriye için kritik olan bu süreçte zamanlama dikkat çekicidir" diyerek provokasyon ihtimalini vurguladı.

  Peki, kim provokasyon yapmış olabilir?

  Washington Post yazarı David Ignatius, hafta içinde yayınlanan bir köşe yazısında, muhaliflerin içindeki bazı unsurların (özellikle de 'cihatçı'ların) ve elbette rejimin içindeki şahinlerin, içsavaşın devamını istedikleri için süreci baltayabileceklerini belirtmişti.

  Üç ay önce Cilvegözü'nde 17 can alan benzer saldırıyı kimin yaptığını, kamuoyunun tamamının şüphelerini giderecek bir şeffaflıkla aydınlatamayan Türk yetkililerin, Reyhanlı'yı vuranları ortaya çıkarması şart.

  Ama daha önemlisi, komşumuzdaki bir içsavaşa, insani yardım dışında daha fazla müdahil olmamak ve sadece sivil mültecilere kucak açmak gibi görünüyor.

  Elbette, siyasi çözüm sürecini proaktif bir şekilde destekleyerek...

   

  * Hürriyet Gazetesi Dış Haberler Şefi Emre KIZILKAYA’nın iletişim bilgileri ve bloguna www.emrekizilkaya.com adresinden ulaşılabilir. Ayrıca: http://www.twitter.com/ekizilkaya

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı