Gündem Haberleri

  Reuters'tan yasadışı evlat edinme dosyası

  Hürriyet Planet
  13.09.2013 - 01:03 | Son Güncelleme:

  Reuters haber ajansı ABD'deki yasadışı evlat edinmeleri yazdı. Ajansın haber dosyasına göre ABD’liler yurtdışından evlat edindikleri çocuklara bakamaz hale gelir ya da bu çocuklardan sıkılırlarsa internet üzerinden kurdukları ağlarla çocukları birbirlerine "paslıyorlar".

  Ortada çok basit bir imzalı belgenin dışında herhangi bir hukuki zemin yok. Bu çocukları alanların ise genellikle istismarcı olduğu Reuters'ın araştırmasıyla ortaya çıktı. Üstelik evlat edinen kişilerin arasında kendi öz çocukları devlet tarafından koruma altına alınanlar bile bulunuyor.

  Yahoo ve Facebook grupları üzerinden aileler ve diğer kişiler “istenmeyen” çocuklar için ilanlar koyarak internet üzerinden çocukları isteyen kişilere gönderiyorlar.

  "YENİDEN YUVA KAZANDIRMA"
  Reuters’ın yaptığı araştırmayla ortaya çıkan sonuçlara göre bu, hukuki kuralların olamadığı büyük bir market. Genellikle aileler ABD dışından gelen kimsesiz çocuklar üzerinden aldıkları yardım parasını çocukların çıkarından daha fazla önemsiyorlar.

  "Yeniden yuva kazandırmak" olarak adlandırılan bu durum genellikle evcil hayvan sahiplerinin kullandığı bir tabir olarak biliniyor. Siteye verilen bir ilanda “Ekim 2000’de doğan bu yakışıklı çocuk, Rick, bir yıl önce Hindistan’dan geldi. İtaatkar ve memnun etmeye hevesli” denilmiş.

  11 yaşında Guatemala’dan getirilen bir erkek çocuğu için ilan veren başka bir kişi ise Temmuz 2012’de, “Bunu söylerken çok utanıyorum ama bu çocuktan gerçekten nefret ediyorum” yazmış.

  Diğer bir aile ise ABD’ye getirdikleri bir çocuk için sadece günler sonra verdikleri ilanda, “Çin’den 8 yaşında bir kız çocuğu aldık. Maalesef eve geldikten 5 gün geçmesine rağmen onunla sorun yaşıyoruz. İlgilenenlere duyurulur” diyerek çocuğa yeni bir ev aradıklarını belirtmiş.

  YAHOO GRUPLARI KAPATTI, FACEBOOK İZİN VERDİ
  Reuters Yahoo grubuna beş yıl içinde bırakılan ilanlardan 5 bin 29’unun analizini yaptı. Ortalama olarak haftada bir kez bir çocuk için ilan bırakılıyor. Çocuklar genellikle 6 ila 14 yaşları arasında ve Rusya, Çin, Etiyopya, Ukrayna gibi ülkelerden geliyor.

  Reuters’ın bu incelemesi üzerine Yahoo derhal harekete geçerek altı senedir aktif olan grubu kapattı. Yahoo’dan bir yetkili grubun aktivitelerinin şirketin hizmet kullanım şartlarına aykırı bulunduğunu söyledi. Şirket aynı zamanda Reuters’ın haberinde dikkat çektiği diğer beş grubun da kapatılmasına karar verdi.

  Facebook ise sitede yer alan benzeri grubun aktif kalmasına izin verdi. Facebbok’tan yapılan açıklamada, “İnternet toplumun bir yansıması ve insanlar bunu her türlü iletişimleri için ve bu gibi çok karmaşık konularda dahi problemlerine çözüm bulmak için interneti kullanıyorlar” denildi.

  Sürekli ev değiştiren bu çocukların en büyük sorunu ise istismara uğramaları. Çin’den getirilen bir kız çocuğu gönderildiği ikinci evde kendi mezarını kazmak zorunda bırakıldığını anlatıyor. Wisconsin'de yaşanan başka bir vakada ise

  ABD’de çocukların bir başkasına verilmesi şaşırtıcı derece kolay. Yasal evlatlık edinme işlemleri mahkemeler aracılığıyla yapılıyor ve aileler sıkı bir denetimden geçiriliyor. Ancak gözden kaçan farklı yollarla yasadışı evlat edinmenin önü açılıyor. Basit bir vekalet aracılığıyla çocuklar ailelere gönderilebiliyor ve bu belgede çocuğun bakımı başka bir yetişkine de verilebiliyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı