GeriGündem Ressam köpekbalığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ressam köpekbalığı

İngiliz sanatçılar Olly ve Suzi, resimlerine son darbeyi vurmak için vahşi hayvanlardan yararlanıyorlar. Son olarak Güney Afrika'nın Cape Town açıklarında köpek balıklarıyla burun buruna çalışan ressamlar ‘‘Jaws’’ filmini çağrıştıran anlar yaşadılar ve bir eskizin parçasını da modellerine kaptırdılar.

29 yaşındaki Olly ile Suzi özellikle çok yakın plan çalışmayı ve objeleriyle etkileşime girmenin heyecanını seviyor. Kanada'da kutup ayıları, Tanzanya'da vahşi köpekler ve Nepal'de kaplanlarla haşır neşir olan İngiliz sanatçılar, hayvanların tepkilerini de inceliyor ve ortaya bıraktıkları resimlerde meydana gelen pençe izlerini, ısırıkları coşkuyla karşılıyorlar.

Köpekbalığı Araştırma Enstitüsü'nden doğaseverlerle işbirliği yapan Olly ile Suzi, en çarpıcı resimleri çizebilmek amacıyla Cape Town'ın beş mil açığıroaki Dyer Adası'nda bir hafta süreyle dalış yaptılar. Olly bu nefes kesici serüvenle ilgili olarak şunları söylüyor:

‘‘Suya indirdiğimiz bir kafesin içinde yaklaştık köpekbalıklarına. 32 tanesini izleyebildik. Beş metreden uzundular ve iki tondan ağırdılar. Çok ürkütücüydüler. Bir anda derinliklerden karşınıza çıkıverdiğinde, değil resmini çizmek nefes almak bile zor geliyor. Kuyruklarıyla dokunmaları dahi kafesimizi darmadağın edebilirdi. Bazıları kafesin demirlerini ısırmayı denedi.’’ Sualtında resim malzemeleri pek sorun yaratmıyor. Zararlı kimyasallar içermeyen boyalar, kalın kağıtlar ve özel panolar kullanılıyor. Köpekbalıklarıyla çalışmanın tehlikeli olduğu kadar çok da keyifli olduğunu aktaran sanatçılar, ‘‘Köpekbalıkları hakkındaki düşüncelerimiz değişti. Spielberg'in filmindeki gibi tüm canlılara saldıran katiller değil. Onlar zeki ve yemlerini seçen yaratıklar. İnsanları yutmuyor, ısırıyorlar çünkü ısırmak, köpek balıklarının keşif tarzı’’ diye konuşuyorlar.Yorumları Göster
Yorumları Gizle