Gündem Haberleri

  Resmen Roman paketi

  ANKARA
  30.04.2016 - 22:38 | Son Güncelleme:

  Roman açılımı kapsamında hazırlanan eylem planı yürürlüğe girdi. Plan Romanlara teşvik, konut, sağlık hizmetleri gibi başlıkları kapsıyor.

  ROMANLAR için hazırlanan eylem planı dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülecek olan plan 2016-2018 dönemini kapsıyor. Eylem planı, eğitim, istihdam, barınma, sağlık ile sosyal hizmet ve yardımlar alanında, Romanlar için atılacak adımları içeriyor. Buna göre Romanlara yönelik ön yargıların ortadan kaldırılması için önlemler alınacak. Roman vatandaşlarının tamamının nüfus cüzdanına sahip olması sağlanacak. Eğitime devamı desteklemek için Roman ailelere eğitim yardımları hakkında bilgilendirme yapılacak. Kız çocuklarının okula devamı konusunda veliler bilinçlendirilecek. Romanların yoğun yaşadığı illerde öğrencilerin başarılarını geliştirmek amacıyla ilkokul ve ortaokul düzeyinde telafi edici ders dışı eğitim verilecek.   

  ÜRETİCİLERE TEŞVİK VERİLECEK
  Girişimcilik konusunda Roman vatandaşlar bilgilendirilecek. Zanaatkârlıkla geçimini sağlayan Roman vatandaşların ürünlerini tüketicilere ve daha geniş pazarlara ulaştırması için teşvik mekanizmaları geliştirilecek. Çocuk işçiliğini önlemek ve çocukları eğitime yönlendirmek için etkinlikler düzenlenecek.   

  MÜSTAKİL EVLER YAPILACAK  
  Roman vatandaşların yaşam biçimleri ve talepleri dikkate alınarak özgün konut projeleri hayata geçirilecek. Bu kapsamda bahçe tarımı yapmaya müsait, müstakil konut projeleri gerçekleştirilecek. Gezici sağlık ekiplerince yapılacak sağlık taramaları kapsamında, aşılama çalışmaları, ağız ve diş sağlığına yönelik uygulamalar, çocuk ve gebelere demir ile D vitamini dağıtımı, gebe-bebek izlemeleri gibi hizmetler sunulacak. Başta anne-çocuk sağlığı, tütün ve zararlı madde bağımlılığı olmak üzere sunulan sağlık hizmetleri konusunda farkındalıkları ile sağlık okur-yazarlıkları artırılacak.   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı