GeriGündem Resim fiyatları manipülatif mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Resim fiyatları manipülatif mi

Resim fiyatları manipülatif mi
refid:13128502 ilişkili resim dosyası

Burhan Doğançay’ın ‘Mavi Senfoni’ isimli tablosunun müzayedede 2.2 milyon liraya alıcı bulmasına ilişkin tartışmalar, Contemporary İstanbul dolayısıyla farklı bir boyut kazandı.

Ünlü ressam Mehmet Güleryüz ise “Son yıllarda çağdaş Türk resminin yüksek fiyatlara ulaşması manipülasyonların sonucudur” diyerek tartışmayı başka bir zemine taşıdı.

ÜNLÜ ressamlarımızdan Burhan Doğançay’ın ‘Mavi Senfoni’ isimle eserinin rekor bir fiyatla 2.2 milyon liraya alıcı bulması, Contemporary İstanbul’un sadece satışlara endeksli bir hale gelmesi sanat dünyasını karıştırdı. Bu rakamın modern Türk resminin geldiği noktayı ortaya koyduğunu savunanlar olduğu gibi, bunun aksini iddia edenler de mevcut. Edebiyat Dergisi Notos’a konuşan Mehmet Güleryüz, son yıllarda ortaya çıkan rakamların spekülasyonların bir sonucu olduğunu savunarak şunları söyledi:
“Son yıllarda çağdaş Türk resminin yüksek fiyatlara ulaşması manipülasyonun sonucudur. Sanatçıdan ucuza elde edilmiş stokların açık artırmalar aracılığı ile belirli çevrelerle şişirilmiş fiyatlara el değiştirmesi hatırı sayılır kazançlar oluşturur. Bu büyük rakamlardan sanatçıların yararlandığı sanılmasın. Birçok büyük rakamlı satış sanaldır. Spekülatörler müzayede şirketlerinin yüzdelerini ve vergilerini ödeyerek, az bir giderle ellerindeki stokların değerini yükseltiyor. İşin garibi bunlar herkes tarafından biliniyor. Saygın yabancı açık artırma şirketlerince yapılan müzayedelerde de spekülatörlerimiz aynı müdahaleyi uyguluyor.”
Güleryüz, müzayedelere seçilmenin giderek sanatçılar için bir prestij meselesi haline geldiğini belirterek, şu görüşlere yer verdi:
“Müzayadeye seçilmek sanatçı için bir prestij meselesi oluyor ve aracılardan geçmeden müzayedeye katılınamıyor. Yabancı müzayede şirketince onaylanmış, değeri tescil edilmiş  muhammen bedel şüphe götürmez diye düşünüldüğünden, yurtiçindeki müzayadelerde ortama alıştırılar çok yüksek fiyatlar iki üç misline hem de dolar bazında yükseltilebiliyor. Prestiji inanılır yabancı açık artırma şirketi kendi payını bu yüksek satıştan aldıktan sonra yüksek muhammen bedeli niçin onaylamasın?”

Aşk’ın kentinde Aşk’ı anlattı

KONYA /A.A
MEVLANA ve Şems’i anlatan Aşk romanının yazarı Elif Şafak, romanının geçtiği Konya’ya yaptığı ziyarette “Konya’ya gelmek bilerek ertelediğim bir gönül borcu gibiydi” dedi. Konyalı okuyuculardan Aşk’tan sonra çok güzel mektuplar aldığını belirten Şafak, “Bu yoğun ilgi Konya ile kıymetli bir buluşmaya neden oldu. Şu an Konya’da olduğum için çok farklı duygular içindeyim” diye konuştu. “Ben Aşk’ı yazarken bir hayal kurdum ve onu anlattım” diyen Şafak, şöyle konuştu:
“Tasavvufla bağım 16 yılı buluyor. Zamanla çok daha başka bir hal aldı. Aşk’ı daha önce yazabilir miydim, belki de yazamazdım. Örneğin Şems ile ilgili ‘Şems’i biz böyle bilmiyorduk, hiç bilmiyormuşuz’ diyen çok... Şems gölgede kalmış gibi... Aslında Mevlana ile Şems birbirlerini tamamlıyor, adeta et ve tırnak gibiler. Ateş ve su kadar da birbirlerinden farklılar.”

1001 Belgesel Film’de Hrant Dink de var

Dünyanın muhtelif ülkelerinden 121 film, 11 Aralık`a kadar Fransız Kültür Merkezi, Pera Müzesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Muammer Karaca Tiyatrosu, Kumbara Sanat, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Tütün Deposu’nda.  Osman Okkan’ın ‘Hrant Dink Cinayeti Dosyası’ ile Ümit Kıvanç`ın ‘19 Ocak`tan 19 Ocak’a’ belgeselleri özel ilgiyi hak ediyor. ‘Hrant Dink Cinayeti Dosyası,’ cinayet öncesini, Ermenilerle Türkler arasındaki ilişkileri, suikastın bugün iyice açığa çıkan ‘derin’ ilişkilerini ele alıyor. ‘19 Ocak`tan 19 Ocak`a ise cinayetten sonra yaşananları, cinayete giden süreçteki soruşturma rezaletini anlatıyor.

Nü fotoğraflar

PORTRE ve nü fotoğrafın büyük ustası İsviçreli fotoğrafçı Philippe Pache, Galeri InSitu’nun açılışı için İstanbul’da. ‘Figür ve Işık’ isimli sergiyle 7 Şubat 2010’a kadar Galeri InSitu’da sergileyecek olan Pache, InSitu’nun içinde kurulacak stüdyoda, özel portre seanslarıyla fotoğraf çekimi de yapacak. info@insituphoto.com  / 0212 249 02 20

Uzak İhtimal Ankara’da

BU sene Türkiye sinemasının en çok konuşulan ve ödül alan filmlerinden Uzak İhtimal 15. Gezici Festival kapsamında Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor.Filmin ödüllü oyuncusu Nadir Sarıbacak da filmin gösterimi ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak. Uzak İhtimal, bugün saat 18.45’te Batı Sineması’nda görülebilir.

Halit Refiğ sayısı

AYLIK sinema dergisi Altyazı, Aralık sayısında geniş bir dosyayla sinemamızın büyük ustalarından Halit Refiğ’i anıyor. Dosya, Ulusal Sinema Kavgası’ndan Yorgun Savaşçı’ya, Şehirdeki Yabancı’dan Gurbet Kuşları’na, Teyzem’den Karılar Koğuşu’na dek uzanıyor, hatta sınırlarını aşıp derginin diğer bölümlerine de taşıyor.

Duayenlerle bir akşam

Türk tiyatrosunun ünlü ismi Haldun Dormen’in sunuculuğunu üstlendiği ‘Sanata Saygı Gecesi’nde tiyatro dünyasının ünlü isimleri gençlerin teşekkürlerini kabul edecek. Tören  saat 20.00’de, ODTÜ Kültür Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle