Gündem Haberleri

  Rembrandt'ın ünlü tablosu restore edildi

  Hürriyet Haber
  25.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ünlü Hollandalı ressam Rembrand'ın, 1632 yılında yaptığı Anatomi Dersi adlı tablosu, 47'nci kez restore edildi. Lahey'deki Mauritshuis Müzesi'nde Organon firmasının katkısıyla düzenlenen ve tablonun restorasyon sürecini anlatan Rembrand Bıçak Altında adlı sergi, 3 Ekim 1998 - 10 Ocak 1999 tarihleri arasında, sanatseverlere açılacak.

  Türkiye'den gelen bir grup gazeteciye çalışmaları anlatan, Rembrandt gibi çok sayıda ünlü sanatçının eserlerini restore eden ünlü restoratör Jorgen Wadum, ‘‘Öylesine titiz bir çalışma yaptık ki en az 100 yıl daha restorasyona ihtiyaç duyulmaz. Uzun süre 17'nci Yüzyıl'da yağ ve yağlıboya üretimini inceledik. Neyi nasıl yaptığımız da bilgisayarlara geçirildi. Bundan sonraki bir çalışmada uzmanlar, neyi nasıl yapacaklarını daha iyi görecekler’’ diye konuştu.

  ÇALIŞMALAR 1 YIL SÜRDÜ

  Rembrandt'ın Amsterdam Cerrahlar Locası Başkanı Dr. Nicolaes Tulp'un isteğiyle yaptığı tablo, uzun yıllar locanın Niewe Waag'daki merkezinde asılı durdu. 1828'de Kral Willem I, tabloyu satın alarak Mauritshuis'teki kraliyet ailesi koleksiyonuna kattı. Akzo Nobel grubuna bağlı Organon ilaç firması da son restorasyonu 1947'de gören bu ünlü eser için gerekli finansmanı sağladı ve 1 yıl süren çalışma sonucu, onu yeni yıllara hazırladı.

  Restorasyon tablonun zaman içinde kaybolan orijinal renk nüanslarını yeniden ortaya çıkarttı ve Rembrandt'ın resim tekniği hakkında yeni bilgilere ulaşıldı. Bugüne kadar siyah olduğu sanılan hekim giysilerinin, aslında grilerden siyahlara, hatta morlara varan tonları ortaya çıktı. Rembrandt'ın, görüntülerindeki derinlik duygusunu arka planda ince kat boyalarla, akıcı fırça darbeleriyle, ön plana da detay katarak elde ettiği anlaşıldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı