Gündem Haberleri

  Remayözcü, ütücü, overlokçu adaylarına ücretsiz eğitim

  Gaye GÜZELAY
  10.10.2003 - 20:32 | Son Güncelleme:

  İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve Bağcılar Belediyesi'nin işbirliğiyle kurulan Triko Eğitim Merkezi'nde remayözcü, ütücü, overlokçu yetiştiriliyor. Herkese açık ve ücretsiz olan eğitim programı sonrasında kursiyerlere iş garantisi veriliyor.

  İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve Bağcılar Belediyesi işbirliğiyle açılan 'Triko Eğitim Merkezi'nde, iş garantili triko eğitimi veriliyor.

  15 günlük ücretsiz eğitimi tamamlayan kursiyerler, remayözcü, overlokçu, makineci, ütücü ve kesimci olarak çalışmaya başlıyor. Merkezde, emekli öğretmenden öğrenciye, tekstilciden ev kadınına kadar farklı kesimlerden kişiler öğrenim görüyor.

  İki hafta önce eğitime başlanan Bağcılar'daki merkezde eğitim alacak kursiyerler, renk algılaması ve şekil yerleştirme yeteneklerinin ölçüldüğü bir sınavla belirleniyor. Hafta içi her gün 09.30-16.30 saatleri arasında eğitim verilen merkezdeki eğitim programı, iki haftada tamamlanıyor. Programa, her yaştan ve her eğitim düzeyinden kişiler başvurabiliyor.

  Programın eğitmenliğini, Avcılar'daki İHKİB Hasır Giyim Konfeksiyon Meslek Lisesi'nin 1998'de verdiği ilk mezunlarından olan Aysel Yakupçebioğlu yapıyor. Yakupçebioğlu, ‘‘Kursiyerlerimiz, akşam olduğunda 'gitmesek olmaz mı?' diyorlar. Onların sevinci ve mutluluğu, bizi de mutlu ediyor‘‘ diyor.

  İHKİB Hazırgiyim Konfeksiyon Meslek Lisesi Triko Bölümü öğretmeni Hatice Vardar, merkezin sektördeki kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulduğunu belirtiyor. Eleman arayan firmaların, İHKİB'le bağlantı kurarak eleman ihtiyaçlarını bildirdiklerini anlatan Vardar, ‘‘Eğitimi tamamlayan kişilerin işleri de hazır oluyor. Başlangıçta asgari ücretle, sigortalı olarak çalışmaya başlayabiliyorlar. Zamanla ve performanslarına göre, aldıkları ücret artıyor‘‘ diye konuşuyor.

  Vardar, kursa katılmak için bir hafta içerisinde 30 kişinin başvuruda bulunduğunu söylüyor.

  KURSİYERLER MEMNUN

  Kursiyerlerden ilkokul mezunu olan 40 yaşındaki Resmiye Dikoğlu, Triko Eğitim Merkezi hakkındaki görüşlerini şöyle dile getiriyor:

  ‘‘İş aradım ama bulamadım. Başvurduğum yerlerde tahsil durumumu, deneyimimi sordular. Bu kursta yetişiyorum. İşe yerleşip çalışmayı düşünüyorum. Yaptığım işi çok seviyorum.‘‘

  Açıköğretim öğrencisi 20 yaşındaki Burcu Akdağ, düz liseden mezun olduğunu, kursu tamamladıktan sonra iş imkanı bulunduğu için eğitime katıldığını anlatıyor.

  20 yaşındaki Abdullah Duysak, ortaokuldan sonra trikocu olarak çalışmaya başladığını ve beş yıldır bu işi yaptığını belirterek, ‘‘Daha çok bilgiye sahip olmak için geldim. Böylece ileride kendimi yetiştirip şef olabilirim‘‘ diyor.

  Öğretmen emeklisi olduğunu anlatan 45 yaşındaki Aysel Özdemir, üniversiteye giden kızlarının okul masraflarına yardımcı olmak için çalışmak istediğini söylüyor. 37 yaşındaki Sait Kaya, 20 yıldır tekstil atölyelerinde çalıştığını dile getiriyor: ‘‘Trikoyu merak ettim ve öğrenmek istedim. Ülke şartlarında iş bulmak zor. Buradaki iş imkanı çok cazip.‘‘

  İHKİB'in Esenyurt, Küçükçekmece ve Beykoz'da da ücretsiz eğitim verilen birer penye atölyesi bulunuyor. Triko Eğitim Merkezi'ne başvurular, 0212 454 03 33 veya 0212 550 06 55 no'lu telefonlara yapılabilir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı