Gündem Haberleri

  Rektörlerden ortak karar:Türbana disiplin cezası

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Refahyol döneminde yayınladıkları ‘Türban muhtırası’yla siyasi çevreleri ‘Tutarlı ve sorumlu davranmaya’ davet eden Rektörler Komitesi, türban konusunda ikinci muhtıraya da imza koydu. Rektörler Komitesi, ‘Kıyafetle ilgili mevzuatı hangi şartlar altında olursa olsun uygulama ve aksi tutum içinde olanlara disiplin cezası verilmesi’ni oybirliğiyle kabul etti.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz başkanlığında 13 Mart Cuma günü YÖK'te toplanan Rektörler Komitesi'nin, MGK brifinginin ardından yaptığı oturumda türban konusunu ele aldığı öğrenildi. Bazı rektörlerin, uygulamaya yönelik kaygılarını dile getirdikleri ve ‘Sonucu ne olur?’ sorusunu yönelttikleri öğrenildi. Ancak görüşmeler sonunda, ‘Hukuk düzeninin öngördüğü yapılmalı. Hukukun dışına çıkılamaz. Anayasa Mahkemesi kararı açıktır ve üniversite bu kararı, tavizsiz uygulayacaktır’ kararına varıldı. Bu çerçevede, ortaya çıkan krizin öğrencilerle diyalog içinde çözümü yolu da benimsendi.

  Üniversitelerde öğrencilerle diyalog için daha çok rehberlik merkezleri devrede olacak. Öğrencilerle konuşarak, ikna yoluna gidecek olan sosyal hizmet uzmanları, ısrarlı tutum karşısında ‘uyarı’ mekanizmasının işletilmesinde de ön plana çıkarak, öğretim üyesinin doğrudan öğrenciyle karşı karşıya gelmesini engelleyecek. Mevzuata aykırı giyinen öğrencilerin yanısıra öğretim görevlisi ve üniversite personeline de önce ‘Gerekli uyarılar’ yapılacak. Davranışta değişiklik olmaması halinde ‘uyarma’dan başlayarak, disiplin yönetmeliklerinin öngördüğü cezalar uygulanacak.

  Rektörler Komitesi, Başbakanlık Sivil Çalışma Grubu'nun (SÇG), ‘Eğitim kurumlarından başlayarak, toplumun her kesimine kılık kıyafetle ilgili mevzuat, bunların dayandığı esasların öğretilmesi ve anlatılması’ yönündeki önerisine benzer bir görüşü de kabul etti. Buna göre, YÖK'ün hazırladığı, ‘Yükseköğretim Kurumlarında Kılık Kıyafetle ilgili Mevzuat ve Hukuki Değerlendirmeler’ başlıklı rapor, tüm üniversite öğrencilerine dağıtılacak. Derslerde yeri geldikçe, öğrencilere kılık kıyafet konusu anlatılacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı