Gündem Haberleri

  Rektörlerden "Ordu göreve" pankartına kınama

  Hürriyet Haber
  27.10.2003 - 14:03 | Son Güncelleme:

  Rektörler, Ankara'da yapılan ''Cumhuriyete Saygı Yürüyüşü''nde, Atatürkçü Düşünce Kulüpleri Federasyonu tarafından "Ordu Göreve" parkartları açılmasını kınıyor.

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, ''Cumhuriyete Saygı Yürüyüşü''nde, ''demokrasiye yakışmayan ve provokatif amaçlı'' pankartlar açılmasını kınadı.  
    
  Prof. Dr. Aras, organizasyon komitesi adına yaptığı yazılı açıklamada, 25 Ekim'de Ankara'da gerçekleşen yürüyüşte, kendilerini üzen, organizasyon komitesi dışında kalan Atatürkçü Düşünce Kulüpleri Federasyonu tarafından demokrasiye yakışmayan ve provokatif amaçlı pankartlar açıldığını kaydetti.
    
  Bu kuruluşun rektörlükleri ve Atatürkçü Düşünce Derneği ile ilgisinin bulunmadığını bildiren Prof. Dr. Aras, ''Ordumuzu rencide edebilecek böyle söylemlere katılmamız söz konusu olmadığı gibi, tarafımızca şiddetle kınandığı kamuoyuna duyurulur'' dedi.

  PROF. BİNGÖL: RADİKAL VE AŞIRI GRUPLARIN PROVOKASYONU

  Fırat Üniversitesi (FÜ) Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl de, ''Cumhuriyete Saygı Yürüyüşü''nde açılan pankartların radikal ve aşırı grupların provokasyonu olduğunu söyledi.
    
  Rektör Bingöl, Ankara'da Cumhuriyet'in kuruluşunun 80. yılı dolayısıyla yapılan yürüyüşe katıldığını belirterek, yürüyüşün sonuna doğru pankartın açıldığını duyduğunu ve kendisinin açılan pankartı görmediğini belirtti.
    
  Tüm rektörlerin böyle bir pankartın açılmasına karşı olduğunu ifade eden Rektör Bingöl, ''Bu yapılan radikal ve aşırı grupların provokasyonudur. Rektörlerin hepsi bu davranışa karşıdır. Biz Cumhuriyet'in rektörleriyiz. Bu yapılan orduya saygısızlıktır ve ordu görevinin başındadır'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı