Gündem Haberleri

  Rektörlerden imam hatip isyanı

  Kamuran ZEREN/ANKARA
  09.10.2003 - 02:06 | Son Güncelleme:

  Üniversitelerarası Kurul'un, yeni bir YÖK taslağı için çalışmalarını sürdürdüğü ortamda, hükümetin ÖSS sistemini değiştirecek tasarıyı Meclis'e sevketmesi üniversiteleri ayağa kaldırdı.

  Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış, ‘‘Üniversiteler adına’’ diyerek verdiği ilk tepkide ‘‘Tasarı kabul edilemez.

  Eğitimde fırsat eşitliği zedelenecek, barış bozulacak’’ uyarısı yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bugün toplanacak Rektörler Komitesi ile Üniversitelerarası Kurul ise ‘muhtıra’ niteliğinde bir bildiri yayınlamaya hazırlanıyor. ÜAK Başkanı Alkış, şunları söyledi:

  SİYASİ VE YANLIŞ

  Siyasal iktidarın, ‘hatayı düzeltiyoruz’ gerekçesiyle öngördüğü ve daha büyük haksızlıklar yaratacak bu girişimi, eğitimin siyasallaştırıldığı bir girişim olarak nitelendiriyoruz. Yükseköğretime geçişin nasıl olacağını belirleme yetkisini Milli Eğitim Bakanlığı'na aktaramazlar.

  HUKUKİ DEĞİL

  Meslek lisesi mezunlarını, düz lise mezunlarına göre imtiyazlı duruma getirecek. Mevcut halde meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş, alanlarının devamı fakültelere dikey geçiş hakları bulunan meslek lisesi mezunları düz lise mezunlarına göre daha fazla haklarla donatılacaklar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı