Gündem Haberleri

  Rektörlerden "Cumhuriyete Saygı" yürüyüşü

  Hürriyet Haber
  25.10.2003 - 17:37 | Son Güncelleme:

  Ankara Üniversitesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nce cumhuriyetin 80. yıldönümü dolayısıyla ortaklaşa düzenlenen "Cumhuriyete Saygı Yürüyüşü" öğretim üyesi, öğrenci ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluşan binlerce kişinin katılımıyla Ankara'da gerçekleşti.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ve YÖK üyeleri ile  üniversitelerin rektörleri başta olmak üzere yürüyüşe katılanlar Anıtkabir'e ziyaretin ardından Akdeniz Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi ve De Gaulle Caddesi'ni takip ederek Tandoğan Meydanı'na geldiler.  Burada Atatürk'ün sesinden ''Nutuk''u dinleyen kalabalık hep birlikte Onuncu Yıl Marşı'nı söyledi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, meydanda yaptığı konuşmada ''Cumhuriyetin kazanımlarından asla vazgeçmeyeceklerini, hiçbir odağın gücünün cumhuriyeti ortadan kaldırmaya yetmeyeceğini'' belirtti.

  ''BAĞLILIĞIMIZI ORTAYA KOYDUK''
     
  Prof. Dr. Aras, yaptığı konuşmada, yüce önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve emanet ettiği demokratik, laik cumhuriyetin 80. yıldönümünü kutlamak üzere toplandıklarını söyledi.
    
  Cumhuriyetin Türkiye için ne anlama geldiğini, tüm ulus için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini ifade eden Prof. Dr. Aras, şöyle konuştu:

  ''Cumhuriyetin özgürlük, barış, uygarlık, çağdaşlık, insanca yaşamak, geleceğe güvenle bakmak ve laiklik olduğunu biliyoruz. İşte bu nedenle cumhuriyete sahip çıkmak ayrımsız her Türk yurttaşının görevidir. Bu nedenle bugün tüm Türkiye'yi temsilen buradayız. Mustafa Kemal Atatürk'e sevgi ve saygımızı onun emaneti olan cumhuriyete bağlılığımızı ortaya koyduk. Bugün burada tüm Türk ulusu olarak cumhuriyetin kazanımlarından asla vazgeçmeyeceğimizi tüm dünyaya haykırıyoruz. Onun vasiyet ettiği çizgide, çağdaş ve uygar bir toplum olma ve bunu sürdürme konusunda kararlı olacağımıza hep birlikte O'nun huzurunda ant içtik.''

  ''ATA'NIN HUZURUNA KAVGA ETMEK İÇİN ÇIKMADIK''
     
  Üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve diğer tüm kesimlerin üzerlerine düşen görevin bilinciyle burada olduklarını söyleyen Prof. Dr. Aras, ''Bizler Ata'nın huzuruna kavga etmek, şikayet etmek için değil, emanetlerine sahip çıktığımızı göstermek için geldik'' dedi. Prof. Dr. Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''Bugün burada kalabalık bir kitlenin toplanmış olması, aradan 80 yıl geçmesine rağmen Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin nasıl kök salmış olduğunun göstergesidir. Aradan 80 yıl geçmiş olmasına rağmen 29 Ekim 1923'teki heyecanı, coşkuyu ve sevinci bugün burada aynı inanç ateşi ile yaşıyor olmamız O'nun ilke ve devrimlerinin ilelebet payidar kalacağının kanıtıdır.

  "KUBİLAY'DAN KİMSE RAHATSIZ OLMASIN"

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ise, ''Cumhuriyetin sembolleri haline gelmiş Kubilay gibi isimlerin ve cumhuriyetin temelinde yatan akılcılığın zikredilmesinden hiç kimsenin, özellikle de Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenlerin kesinlikle rahatsız olmaması gerektiğini'' söyledi.
    
  Yürüyüşün tepki niteliği taşıyıp taşımadığı yönündeki soruya Prof. Dr.Gürüz, ''Bizim mesajımız gayet açık: Ata'ya, akıla, bilime, saygı,Türk milletine saygı. Kim nasıl istiyorsa öyle değerlendirsin'' yanıtını verdi. ''Türk üniversiteleri köktendinciliğe, etnik bölücülüğe, bilim dışı her akıma karşıdır, sonuna kadar da mücadele edecektir'' diyen Prof. Dr. Gürüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Büyük Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı, bugün ezan sesi değil başka sesler duyulurdu, semalarda ay yıldızlı bayrak değil başka bayrak dalgalanırdı. Biz biyolojik olarak varolabilirdik fakat isimlerimiz başka olurdu. Cumhuriyetin getirdiği bilim ve aklın üstünlüğüne dayalı sağlık hizmetleri olmasaydı cumhuriyete karşı olanların bir kısmı bebek ölüm istatistiklerinde birer çentik olurdu. Herkes aklını başına toplasın, bunu hiç unutmasın.  Cumhuriyetin sembolleri haline gelmiş Kubilay gibi insanların isminin zikredilmesinden, Cumhuriyetin temelinde yatan akılcılığın aklın üstünlüğünün zikredilmesinden hiç kimse, özellikle Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenler kesinlikle rahatsız olmamalıdır. Tersine bundan gurur duymalıdır. Çünkü Cumhuriyet demek akıl demektir. Bugünküyürüyüşün mesajı budur.''
    
  ''KAYBETMEK İSTEMİYORUZ''
     
  İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu da ''Yüce Önder Atatürk'e saygılarını sunduklarını ve cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatmak için ant içtiklerini'' söyledi. Bir gazetecinin ''Bazı rektörlerin istemeyerek katıldığı söyleniyor'' sözleri üzerine Alemdaroğlu, kalabalığa işaret ederek, ''Böylesine bir coşku var. Zorla katılmış gibi görünüyorlar mı?'' dedi.
    
  Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı da ''Cumhuriyetin bu ülkeye kazandırdıklarını kaybetmek istemediklerini''söyledi. Prof. Dr. Alıcı, Türk ulusunun cumhuriyeti ve onun getirdiklerini önemli gördüğünü belirterek, bugünkü yürüyüşe geniş katılımın bunu gösterdiğini dile getirdi.

  Bu arada, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da Tandoğan Meydanı'na gelerek ''Cumhuriyete Saygı Yürüyüşü''nü destekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı