Gündem Haberleri

  Rektörler: Hukuka boynumuz kıldan ince

  Esra KAYA / ANKARA
  23.10.2008 - 01:02 | Son Güncelleme:

  ANAYASA Mahkemesi’nin ö üniversitelerde türban düzenlemesinin iptaliyle ilgili gerekçeli kararını Rektörler şöyle değerlendirdiler:

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar: "Türbanla ilgili bu üçüncü karar ama türban meselesi üniversitelerde çözülmüştür. Üniversitelerin uygulamaları aynen devam edecek. Anayasa ve hukuka aykırı hareket edileceğini sanmıyorum."

  Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener: "Üniversiteler olarak cumhuriyetin temel değerlerini koruma konusunda titiz davranmak zorundayız. Dini açıdan herhangi bir değerin siyasi simge haline getirilmesini uygun bulmuyorum. Hacettepe’nin tavrı ve duruşunda bir değişiklik olmayacak."

  Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe: "Hiçbir şey değişmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti kabile topluluğu değil. Hukuk devleti. Hukukun emrettiğini herkes uygulamak ve saygılı davranmakla hükümlüdür. Karar içtiat oluşturdu. Hukuka karşı boynumuz kıldan ince."

  Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik: "Üniversitemiz bu konuda daha önceki yaklaşımından ödün vermeyecek. Yine değişen birşey olmadan yolumuza aynen devam edeceğiz. Anayasa ve yasaların bizlere verdiği yetkiyi ve bize söylediklerini uyguladık ve uygulayacağız."
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı