Gündem Haberleri

  Rektörden polise: Dağıtın onları

  Tahsin ÜLKER/ADANA, (DHA)
  22.12.2009 - 17:39 | Son Güncelleme:

  ÇUKUROVA Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin formasyon eğitimi için yaptıkları eylemde, Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu ile görüşmek istemesi gerginliğe neden oldu. Öğrencilerle görüşmeyen Rektör Akınoğlu sinirlenip binadan çıkarak, önlem alan polislere, “Dağıtın onları. Derhal bunlara müdahale edin” dedi. Ancak Güvenlik Şube Müdürü Erhan Yıldırım, müdahale emri vermeyip, uzun süre konuştuğu öğrencileri ikna ederek eylemi sonlandırdı.

  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ'NDE GERGİN SAATLER

  Fen- Edebiyat Fakültesi önünde toplanan yaklaşık 150 öğrenci, ‘Formasyon hakkımızı istiyoruz’, ‘Ölüm ani, dünya fani, formasyon hani’, ‘Dert bizde, derman Rektörde, Rektör nerede’, Ayrıcalık değil, hakkımız olan formasyon istiyoruz’ yazılı dövizler taşıyıp’, ‘Yönetim uyuma öğrencine sahip çık’, ‘Susma haykır, formasyon haktır’, ‘Sınavsız formasyon istiyoruz’ diye sloganlar attı. Kız öğrencilerinin çoğunlukta olduğu eylemde, öğrenciler düdük çalıp, zılgıt çekerek uygulamayı protesto etti. Yaklaşık yarım saat süren yürüyüşün ardından rektörlük binası önüne gelmek isteyen öğrencilere, üniversitenin özel güvenlik elemanları engel oldu. Bunun üzerine öğrenciler, bulundukları yerde oturma eylemi yaptı. Bu sırada bazı öğrenciler, söyledikleri şarkılar eşliğinde karşılıklı göbek attı.

  ‘HAKSIZLIK GİDERİLSİN’

  Öğrenciler adına bir açıklama yapan Fen-Edebiyat Fakültesi Tük Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Töre Özbek, YÖK'ün Fen-Edebiyat ile İlahiyat Fakülteleri’ne öğrenim süreci içinde eğitim bilimleri derslerinin verilmesi hakkını tanımasıyla birçok üniversitenin bu uygulamaya geçtiğini anımsattı. Uygulamanın sevindirici olduğunu belirten Özbek şöyle konuştu:

  “Ancak Çukurova Üniversitesi, YÖK’e başvurmaya aciz bir halde kaderine razı olmaktadır. Biz kaderimize razı olmak istemiyoruz. Biz, birçok üniversiteden daha yüksek puanlar alarak buraya geldik. Ancak bu uygulamaya geçen ve puanı bizden düşük olan üniversitelerde okuyan öğrenciler KPSS, Akademik Lisans Eğitim Sınavı (ALES) stresi yaşamadan iş sahibi olabilecekler. Bu durum ciddi anlamda eşitliğe ve adalete aykırıdır. Bu haksızlığın giderilmesi için Pedagojik Formasyon uygulamasına bizim üniversitemiz de geçmelidir. Bizler ayrıcalık istemiyoruz. Fakülte kurulumuz, rektörlüğe bu başvurunun yapılması konusunda bir dosya verdi. Rektörlüğün harekete geçip, bizi mağdur etmemesini istiyoruz.”

  REKTÖR ‘MÜDAHALE’ DEDİ, POLİS MÜDÜRÜ İKNA ETTİ

  Konuşmanın ardından slogan atmayı sürdüren öğrencilerden 2’si, Rektör Alper Akınoğlu ile görüşmek istedi. Ancak Prof. Dr. Akınoğlu, öğrencilerin görüşme talebini geri çevirdi. Öğrenciler bunun üzerine Rektörlük binasına daha da yaklaşmak istedi. Gerginliğin artması üzerine olay yerine Çevik Kuvvet ekipleri çağrıldı. Yaklaşık 30 çevik kuvvet polisi, Rektörlük kapısı önünde etten duvar ördü. Öğrencilerin oturma eylemlerini sürdürmesi üzerine Rektör Akınoğlu sinirlenip binadan çıkarak çevik kuvvet polislerine, “Dağıtın onları. Derhal müdahale edin” diyerek tepki gösterdi. Prof. Dr. Akınoğlu, tekrar binaya çıkarken, Güvenlik Şube Müdürü dağılmamakta direnen öğrencilere, “Basın açıklaması yaptınız. Bundan sonra yapacaklarınız yasaya aykırı. Rektör müdahale emri verdi. Ben emri uygulamakla görevliyim. Ancak müdahaleden yana değilim. Haksız duruma düşmemek için dağılın. Dağılmazsanız müdahale edeceğiz. Rica ediyorum, bir problem çıkmadan dağılın” diye uyardı. Bunun üzerine öğrenciler, ‘Rektör istifa’ sloganları atarak dağıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı