Gündem Haberleri

  Rektör Yücel Aşkın davası başladı

  VAN (A.A)
  19.01.2006 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın ile 9 sanık hakkında Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın üçüncü duruşması başladı.

  Prof. Dr. Aşkın'ın katılmadığı davanın duruşmasına, diğer sanıklar YYÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Dr. Hasan Ceylan, YYÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Işık Tepe, YYÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Cengiz, YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Salih Yurtkuran, YYÜ Yazı İşleri Şube Müdürü Şükran Yurtkuran, Yazı İşleri Bilgi İşletmeni Bülent Şahin ile Özel Güvenlik Şube Müdürü Saffet Kara ve İspanyol Expansion firması Türkiye Temsilcisi Mehmet Ümit Ayral Adliye katıldı.

  Bu arada, davayı izlemek için, CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin de Van Adliyesi'ne geldi.

  İDDİALAR

  Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın ve 9 sanık hakkında, “Suç işlemek için örgüt kurmak, örgüte üye olmamakla birlikte bu örgüt adına suç işlemek, suç işlemek için kurulmuş örgütün faaliyeti çerçevesinde haksız ekonomik çıkar sağlamak için manevi cebir ve tehdit ile ihaleye fesat karıştırmak, ayrımcılık, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak toplamak, ihale konusu edimin ifasına fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik yapmak, resmi evrakı yok etmek, görevi kötüye kullanmak” suçlarından açılan davanın bugünkü duruşması, Mahkeme Başkanı İlhan Kaya, hakimler Vahit Baltacı ile Muammer Ballı ve Savcı Sezgin Kanmaz tarafından yürütülecek.

  OLAYIN GEÇMİŞİ

  YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında, İspanyol Expansiyon firmasına ihale edilen 25 milyon dolarlık tıbbi cihazı alımı ile ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 Nisan 2005 tarihinde soruşturma başlatılmıştı.
  YYÜ Yerleşkesi'ndeki evi ve çalışma odaları 14-15 Temmuz tarihlerinde aranan Prof. Dr. Aşkın, 14 Ekim 2005 tarihinde çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

  Prof. Dr. Aşkın, “Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş örgütün faaliyeti çerçevesinde, ihaleye fesat karıştırmak ve resmi evrakta sahtecilik” suçlamalarıyla 14 Aralık 2005 tarihinde 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya katılarak savunmasını yapmıştı. Duruşmada, Prof. Dr. Aşkın'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmişti. İkinci duruşmada ise Rektör Prof. Dr. Aşkın, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı