Gündem Haberleri

  Rektör Aşkın: Siyasete girebilirim

  ANKA
  06.02.2006 - 14:14 | Son Güncelleme:

  Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın, CHP’nin ardından DSP’ye de teşekkür ziyaretinde bulundu. 15 ay sonra rektörlük görevinin sona ereceğini belirten Aşkın, "Emekliye ayrıldıktan sonra fotoğraf çekebilirim ya da siyasete girebilirim" dedi.

  Yücel Aşkın, CHP’nin ardından bugün de DSP Genel Merkezi’ne gelerek Genel Başkan Zeki Sezer’i ziyaret etti. Ziyarette bir konuşma yapan Aşkın, tutuklu kaldığı süre içerisinde kendisine destek veren DSP’ye teşekkür etti. Türkiye’de demokrasi kültürünün yerleşmesi için kurumlar arası dayanışmanın önemine işaret eden Aşkın, kendisiyle ilgili başlatılan tartışmaların Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu söyledi.

  Zeki Sezer ise, Aşkın’ın tüm Türkiye için başarılı bir sınav verdiğini belirterek, yaşananların bilim ve üniversitelerin bağımsızlığı için çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’de belirli konularda baskıların oluğunu gördüklerini dile getiren Sezer, Aşkın olayına tüm toplumun büyük duyarlılık gösterdiğini bildirdi.

  Ziyarette Aşkın basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Tahliye olduktan sonra çok ilginç destek mektupları aldığını belirten Aşkın, "İlköğretim 5. sınıf öğrencileri bir mektup gönderdi, ’Sizi destekliyoruz, korkmayın’ diye. Ayrıca tutukevlerinden destek mektupları alıyorum. Tabii onlarla da dost olduk, bizim için kötü de olsa bir deneyim oldu" diye konuştu. Aşkın, bir soru üzerine, davet almadığı sürece hükümet yetkililerini ziyaret etmeyi düşünmediğini bildirdi.

  Prof. Dr. Aşkın, siyasete girip girmeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlarken de, "Ben siyasete gireceğimi söylemedim. 15 ay daha rektörlük görevim devam edecek. Emekli olup fotoğraf çekebilirim, ya da siyasete girebilirim. Belki de başka seçenekler olabilir" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı