Gündem Haberleri

  Rektör Aşkın, Karayalçın'ı ziyaret etti

  A.A.
  02.02.2006 - 14:56 | Son Güncelleme:

  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, YÖK'e, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, “70 üniversitenin rektörü için soruşturma başlatılması talebine” izin vermesini önerdi.

  Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın eşi Oya Aşkın ile birlikte SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret etti. Parti genel merkezindeki ziyarette konuşan Karayalçın, Prof. Dr. Aşkın'a yapılan işlemi hiçbir biçimde kabul etmediklerini belirterek, bunun bilimsel ve hizmet kalitesi açısından da çok ciddi bir yanlış ve haksızlık olduğunu düşündüklerini vurguladı.

  Karayalçın, burada bir soruşturmanın, savcılığın bir adli süreci başlatmasının eleştirisini yapmadıklarını, güç koşullarda görev yapan Prof. Dr. Aşkın'a üniversitenin ve Van halkının önünde yapılan işlemi kastetdiklerini belirterek, “Bunu kabul etmiyor, içimize sindiremiyoruz” dedi. Dün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, YÖK'e başvurarak, ”Rektör Prof. Dr. Aşkın'a sahip çıktıkları için 70 üniversitenin rektörü hakkında soruşturma başlatılması izni talebinde” bulunduğunu hatırlatan Karayalçın, şunları söyledi:

  “YÖK'e, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 70 üniversite rektörü için soruşturma başlatılması talebine izin vermesini önermek istiyorum. Bu izin verilsin, 70 rektörümüz için soruşturma açılsın. YÖK, 70 rektör için soruşturma izni versin. Milletvekillerimiz de 4 milletvekilimizin dokunulmazlığını kaldırsın, yargılasın. Ben de talibim. Biz SHP'liler olarak yargılanmak istiyoruz.”

  REKTÖR AŞKIN

  Prof. Dr. Aşkın da kendisine yapılan işlemin Cumhuriyet tarihinde pek sık rastlanan bir durum olmadığını, ilk kez bir rektörün ciddi yargılandığını ve ciddi suçlamalarla yargıya götürüldüğünü söyledi.
  Prof. Dr. Aşkın, bu durumun belki üniversitelerin sorunlarının ve yargının tartışılması için bir fırsat yaratabileceğini kaydetti. Olumlu değerlendirilmesi halinde bundan Türkiye Cumhuriyeti ve halkın kazançlı çıkacağını ifade eden Prof. Dr. Aşkın, “Konuya bu açıdan bakmak lazım, yoksa toplumdaki safların güçlendirilmesi açısından değil” dedi.

  70 REKTÖRE SORUŞTURMA TALEBİ

  Konuşmaların ardından Rektör Aşkın ve Karayalçın, soruları yanıtladılar. 70 rektöre soruşturma açılması talebini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Prof. Dr. Aşkın, ne YÖK Başkanı ne de rektörlerin yargıya herhangi bir saygısızlık yapmadıklarını düşündüğünü söyledi. Rektörlerin belli değerlendirme ve desteklerinin hukuk devletinde demokrasi kültürünün bir parçası olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Aşkın, şöyle devam etti:

  “Bu bakımdan kendilerinin de yargılanmakta bir beis göreceklerini zannetmiyorum. Önceden onlar adına bir yargı da bulunmak mümkün değil, ama ben kaçmayacaklarını zannediyorum. Bundan da bir sonuç çıkacağını zannetmem.
  Benimle sanki Cumhuriyeti özdeşleştirmişler gibi algılandı. Halbuki Üniversitelerarası Kurul, hukuk devletiyle yargı arasındaki ilişkilere vurgu yapan bir değerlendirmede bulundu. Onlar da yargının ne kadar önemli olduğunu ve müdahale edilemeyeceğini bilen kişiler. YÖK Başkanı zaten hukuk profesörü. Bunun farklı şekilde ele alınması lazım. Yargılanmaktan kimsenin, arkadaşlarımın çekinmeyeceğini zannediyorum.”

  19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ HAKKINDAKİ İDDİALAR

  Prof. Dr. Aşkın, 19 Mayıs Üniversitesi'ne ilişkin raporda, Rektör Prof. Dr. Ferit Bernay'ın, üniversitede parti benzeri bir yapı oluşturduğuna ilişkin iddialar bulunduğunun belirtilmesi üzerine de Prof. Dr. Bernay'ı yakından tanıdığını belirterek, bu tür bir suiistimal yaptığına kani olmadığını ifade etti.

  Rektör Aşkın, “Prof. Dr. Bernay, son derece düzgün, namuslu, onurlu bir insandır. Bu incelemenin sonucunda bir noktaya varılacağını zannetmiyorum. Hukuki şekliyle de hukuk devletine yakışır bir süreç gibi gelmiyor” dedi.
  SHP Genel Başkanı Karayalçın ise Sayıştay'ın 19 Mayıs Üniversitesi ilgili değerlendirmesinin olumlu çıktığını hatırlatarak, “Bir şey bulamayınca 'parti benzeri bir örgüt' gibi gizemli bir ifade etme yoluna gittiklerini düşünüyorum. 'Parti gibi bir örgüt' ne demek? Bunun ne hukuki ne de pratik bir tanımı var” dedi.

  Karayalçın, şöyle devam etti: “Ama önümüzdeki günlerde Malatya İnönü Üniversitesi için de belki benzer soruların sorulması gündeme gelecek. Prof. Dr. Aşkın ile başlayan, 19 Mayıs Üniversitesi ile devam eden ve İnönü Üniversitesi'ne kadar uzanan bir süreç var. Buna belki yenileri de eklenecek. Burada asıl niyet yolsuzluklar ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılması değil, amaç çok çarpıcı biçimde ortada.”

  100. YIL ÜNİVERSİTESİ'NDE KAMPLAŞMA

  Prof. Dr. Aşkın, 100. Yıl Üniversitesi'nde kamplaşmalar olduğu yönündeki söylemler konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine, “Bu üniversitenin geneli hakkında bir değerlendirme değildir, kişisel yorumlardır” yanıtını verdi.
  Bu ziyaretlerin yargılama süreci devam ederken, destek almak için yapıldığının söylendiğinin ifade edilmesi üzerine de Prof. Dr. Aşkın, konunun farklı şekilde değerlendirilebileceğini, ancak kendi değerlendirmesinin öyle olmadığını kaydetti.

  Prof. Dr. Aşkın, yargılama sürecinde gerçekleştirilen bu ziyaretleri doğru bulup bulmadığı şeklindeki bir soruya ise “Doğru bulduğum için yapıyorum” cevabını verdi. Rektör Aşkın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den görüşme talebi gelip gelmediği sorusuna da “Hayır” yanıtını verdi. Prof. Dr. Aşkın'ın daha sonra ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'ya yaptığı ziyaret ise görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı